CONSTANŢA. Poliţist declarat incompatibil după ce a fost prins că era şi instructor auto

Doi poliţişti din Constanţa au fost declaraţi incompatibili de către Agenția Națională de Integritate (ANI).
Potrivit ANI, este vorba despre Ioan Adrian Adochiței, funcționar public cu statut special în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, care, în perioada 11 iunie 2019 – 11 martie 2020, a deținut și exercitat simultan atât funcția publică de agent de poliție în cadrul Serviciului Rutier în cadrul I.P.J. Constanța, cât și funcția de instructor auto în cadrul unei școli de șoferi. Astfel, potrivit ANI, persoana evaluată a încălcat dispozițiile art. 96, alin. (1) din Legea nr. 161/2003.
Şi polițistul Virgil Caraș, tot din cadrul IPJ Constanța, a fost declarat incompatibil. ”În perioada 22 septembrie 2017 – 07 decembrie 2018, a exercitat simultan atât funcția publică cu statut special de șef post de poliție comunal cât și calitatea de angajat cu contract individual de muncă în cadrul unei societăți comerciale, atribuţiile exercitate ca funcţionar public fiind în legătură directă sau indirectă cu atribuțiile exercitate în sectorul privat. Astfel, persoana evaluată a încălcat dispozițiile art. 96, alin. (1) din Legea nr. 161/2003”, se arată în raportul ANI.
Sursă foto: Cuget liber
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
-INCREDIBIL!-NU-s-au-putut-abține.-Vizitatorii-au-plecat-acasă-cu-un…-„suvenir”-de-la-Cazinoul-din-Constanța-(2).jpeg)
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
-Echipamente-ultramoderne-și-siguranță-crescută-în-noul-bloc-operator-de-la-SCJU-Constanța-(4).jpg)
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
-Școala-„Ion-Jalea”-din-Constanța-intră-în-renovare.-Investiția-este-peste-15-milioane-de-lei-(3).jpeg)
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

