CONSTANȚA. 1.100 de brichete, posibil contrafăcute, ridicate de polițiștii de la Transporturi Maritime

Polițiștii de la Transporturi Maritime au verificat marți, 29 decembrie, în Portul Constanța un container venit din China. Astfel, în urma verificării, au ridicat 1.000 de brichete din plastic și metal, posibil contrafăcute, dar și 300 de tabachere nedeclarate, cu valoarea totală de 7.000 de lei.
„În cursul zilei de astăzi, 29 decembrie, poliţiştii Serviciului de Poliţie Transporturi Maritime, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Porturi Maritime, împreună cu specialiști din cadrul Biroului Vamal Constanţa, au verificat, în Portul Constanţa, un container sosit din China, având ca destinatar o societate comercială din București.
În urma controlului containerului, poliţiştii au descoperit 1.100 de bucăți de brichete din plastic și metal, având însemnele unor mărci înregistrate, susceptibile a fi contrafăcute.
Totodată, au fost identificate 300 de bucăți de tabachere, bunuri nedeclarate la autoritatea vamală.
Mărfurile, în valoare totală de 7.000 de lei, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de punere în circulație de mărfuri contrafăcute și depunerea de documente nereale la autoritatea vamală. Cercetările continuă, pentru stabilirea întregii activități infracționale”, transmit reprezentanţii IPJ Constanţa.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

