Live

Atenţie când vă cumpărați o locuință într-un bloc nou. Tavanul unui apartament din Mamaia Nord s-a prăbuşit: "Mama mea era în casă" - FOTO

Atenţie când vă cumpărați o locuință într-un bloc nou. Tavanul unui apartament din Mamaia Nord s-a prăbuşit:
Publicat pe 17 ianuarie 2021

Mare atenţie atunci când vă cumpăraţi un apartament în blocuri noi. Zilele trecute, o femeie a scăpat cu viaţă ca prin minune după ce tavanul apartamentului în care locuieşte s-a desprins şi a căzut la câţiva paşi de aceasta.

S-a întâmplat într-un bloc din Mamaia Nord. Proprietarii apartamentului au dat în iunie 2019 zeci de mii de euro pentru a-şi cumpăra o locuinţă, însă nu a rezistat nici doi ani. O bună parte din mobilă a fost distrusă după ce bucăţi mari din tavan s-au desprins din senin şi au căzut peste mese și peste canapeaua din living.

Mai mult, proprietara spune că dezvoltatorul imobiliar nu-şi asumă vina. Femeia a transmis un mesaj pe adresa redacţiei pentru a-i avertiza şi pe alţi potenţiali cumpărători să nu păţească acelaşi lucru. Constănţeanca încearcă acum să-şi găsească dreptatea în instanţă.

“Numele meu este Roxana Roth. Stau în Constanța și aș vrea să vă întreb dacă este posibil să publicați un articol despre un dezvoltator din Constanța, Savu Ion este numele lui. Am cumpărat un apartament în iunie 2019 iar în această iarnă tavanul apartamentului a căzut (mama mea fiind în casă). Atașat aveți pozele. Momentan fac demersuri pentru a fi dat în judecată pentru că nu își recunoaște vina. Din câte am înțeles este în procese cu foarte multe persoane din cauza viciilor de construcție plus multe alte probleme (bloc neterminat, etc)”, se arată în mesajul primit la redacţie.

Experții din domeniul construcțiilor recomandă celor care aleg să cumpere apartamente în blocuri noi să fie foarte atenţi şi să se informeze foarte bine înainte. Clienții trebuie să se asigure că dezvoltatorul a respectat toate cerințele în procesul de construcție a blocului și că acesta întrunește standardele de calitate prezentate cumpărătorilor.

UPDATE

După apariția în presă a informațiilor referitoare la tavanul căzut al apartamentului din Mamaia Nord, pe adresa redacției Dobrogea TV a fost primit un punct de vedere al Siclarom Imobiliare SRL, prin care contrazice spusele proprietarei Roxana Roth. Redăm în continuare punctul de vedere al societății comerciale:

Am citit cu stupoare stire din fecebook-ul dvs si am constatat ca sunt acuzatii nefondate si neverificate la adresa dezvoltatorului , care de fapt este o societate comerciala condusa de un administrator , in care sunt doi asociati .

In realitate lucrurile stau altfel : apartamentul a fost cumparat in 2019 si a fost inchiriat cu succes pe sezon , in toamna/ iarna 2019/2020 nu a fost nici un fel de problema cu tavanul . In vara lui 2020 proprietarul apartamentului de deasupra a facut niste lucrari la terasa si in apartamentul sau si au inceput sa apara problemele ! Orice interventie a altor persoane asupra constructiei duce la pierderea garantiei !

Am mai vazut un comentariu cu nume ‘ SAVU ION’ ceea ce nu are nici o legatura cu dezvoltatorul !

Si ca o completare : mama Roxanei traieste in Anglia si de cand a inceput pandemia nu a mai venit in tara !

Altfel s-a stabilit o intalnire cu cei implicati pentru a solutiona problema !

Siclarom Imobiliare srl


Sursă foto: Roxana Roth

Galerie Foto

22 ianuarie 2021 - 16:21
Elena
Cu ce o ajuta pe doamna Roxana Roth replica dezvoltatorului SICLAROM . Ca Siclarom are un administrator si 2 asociati .....??? Si ce . .. daca sunt 2 asociati ??? Tot a picat tavanul . SAU..... nu poate CLAUDIA sa doarma ca nu este mentionata in presa ???
21 ianuarie 2021 - 23:43
Dragomir Stefan
Replica firmei sau dezvoltatorului este geniala: Orice intervenție a altor persoane asuora clădirii duce la pierderea garanției.Corect? Și cu ce a intervenit doamna ? Ca Vecinul de deasupra a efectuat lucrări in apartamentul lui a dus la pierderea garanției? Dacă tot scrie in răspunsul firmei ca “dezvoltatorul” ce proiecte a mai dezvoltat? Ce mai dezvolta “dezvoltatorul”? Dezvoltatorul este același cu firma sus-amintita ? As fi tare curios sa afla de acești dezvoltatori
19 ianuarie 2021 - 05:55
Yoyo
Din ce se observa la prima vedere, negresele au fost puse la aprox. 50 cm una de alta...
18 ianuarie 2021 - 19:12
Dragomir Stefan
Din poze se vede altceva din ce declara dezvoltatorul Niciodată un tavan de rigips nu se poate desprinde indiferent câta umiditate ar atrage sau s-ar infiltra in el Faceți poze mai concludente și uitati-va pe un sire de specialitate și o sa vedeți diferența Dacă tot e căzut tavanul Luați o placa și numărați șuruburile La o placa 1.2x2.6 m trebuie sa aibă 24 șuruburi 1000% s-a făcut o mică mare economie la aceste șuruburi de prindere și de aceea ați avut problema
18 ianuarie 2021 - 17:06
18 ianuarie 2021 - 17:06
18 ianuarie 2021 - 17:00
Roxana
Buna Marian , cum iau legatura cu tine?
18 ianuarie 2021 - 10:32
Marian
Eu am avut probleme mult mai grave cu Savu Ion. Am fost nevoit să-l dau în judecată. Pentru detalii va stau la dispozitie in privat.
18 ianuarie 2021 - 10:30
18 ianuarie 2021 - 10:27
Mariam
Eu am avut probleme mult mai grave cu Savu Ion. A trebuit să mă adresez instanței Pentru detalii va stau la dispozitie in privat.
18 ianuarie 2021 - 09:44
Dragomir Stefan
Doamna Roxana Speța e simpla Plângere la ISC și trebuie sa se ocupe de caz Pe urma mergeți in instanța și faceți plângere Protecția consumatorului la fel trebuie sa se sesizeze Succes
18 ianuarie 2021 - 08:48
Iulian
Bai **** cu urechi Savu Ion cand faci o lucrarea o faci fara a pune in pericol vietile oamenilor. Nu stie femeia ce sa faca. Roxana roth oricat de smecher ar fi nea pulica ala faceti sesizare la ISC apoi la OPC inclusiv Politie. Luati-va un avocat bun cu cazuri in speta si il duceti la sapa de lemn pe escrocul ala.
18 ianuarie 2021 - 08:48
Iulian
Bai **** cu urechi Savu Ion cand faci o lucrarea o faci fara a pune in pericol vietile oamenilor. Nu stie femeia ce sa faca. Roxana roth oricat de smecher ar fi nea pulica ala faceti sesizare la ISC apoi la OPC inclusiv Politie. Luati-va un avocat bun cu cazuri in speta si il duceti la sapa de lemn pe escrocul ala.
18 ianuarie 2021 - 08:43
Iulian
Trebuia sa cereti cartea tehnica a constructiei unde se poate vedea daca au fost respectate normele de constructie pe diverse categorii. Acolo semneaza un RTE si un diriginte de santier. Pe baza lor CT va puteati duce in instanta si cu siguranta castigati procesul si sa va recuperati paguba iar daca aveti avocat bun chiar toata valoarea investitiei plus daune morale.
18 ianuarie 2021 - 08:36
Barbu Florin Cristian
Asta se intampla când se lucrează cu necalificați pe post de meseriaș
18 ianuarie 2021 - 06:05
Bogdan
Constructorul este responsabil .Dar din pozele postate rezulta ca , nu au respectat nici normele pt montarea gips-cartonului.Umelzeala fiind al doilea factor pt care a cazut acel tavan.
18 ianuarie 2021 - 05:56
Navodarean
Mai e si obraznic,poftim raspunsul
18 ianuarie 2021 - 03:25
Karl
Care inspector ?
18 ianuarie 2021 - 01:16
18 ianuarie 2021 - 00:20
Savu ion
Ai primit ce ai platit ????????
17 ianuarie 2021 - 19:39
Elena
Si cum ar putea clientul sa verifice daca s.au respectat toate cerintele din procesul de constructie?
17 ianuarie 2021 - 19:09
Ela
Era de așteptat să se întâmple astfel de probleme pt că se construiește mult, scump și prost.
17 ianuarie 2021 - 18:51
17 ianuarie 2021 - 16:42
17 ianuarie 2021 - 15:37
NOTĂ: Te rugăm să comentezi la subiect. Nu sunt admise atacurile la persoană, discriminarea de orice tip, limbajul vulgar, postarea materialelor publicitare. Încălcarea acestor norme este sancționată cu ştergerea imediată a comentariului!

Mai multe

Femeia care a lovit mortal două fete pe trotuar le-a spus polițiștilor că a încurcat pedalele pentru că nu conduce prea des

Femeia care a provocat accidentul din București în urma căruia două fetițe aflate pe trotuar au murit strivite de...

Alexadru Rafila: Noua tulpină de coronavirus circulă în toate judeţele României

Profesorul Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS, este convins că noua tulpină de coronavirus, cu...

CORONAVIRUS CONSTANȚA. Creștere ușoară a ratei de incidență pe municipiu: astăzi este 2,27

Rata de incidență atât a municipiului Constanța, cât și a județului, a înregistrat duminică, 28 februarie, o...

Raluca Turcan: Vârsta de pensionare rămâne 65 de ani, dar angajaţii din sistemul public pot munci până la 70 de ani, fără a cumula pensia cu salariul

Ministrul Muncii, Raluca Turcan, a anunţat duminică, 28 februarie, la Prima TV, că vârsta de pensionare rămâne la...

Județul Tulcea, sub cod galben de vânt: rafalele vor depăși 55 km/h

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică, 28 februarie un cod galben, valabil până la ora 17:00,...

CORONAVIRUS ROMÂNIA, 28 februarie. 2.830 de noi îmbolnăviri, 63 de persoane au decedat - în ultimele 24 de ore

În urma testelor efectuate la nivel național, au fost confirmate 2.830 de cazuri noi de persoane infectate cu...

Lacrimi de durere și revoltă după ce două suflete nevinovate au fost ucise de o șoferiță care a încurcat pedalele: „Ele în mormânt, ea încă în libertate”

Două fete au murit nevinovate, din cauza unei greșeli a unei șoferițe. Două aripi s-au frânt mult prea devreme,...

Dacă aveți informații care pot deveni o știre, vă rugăm să ni le transmiteți pe WhatsApp, la nr.: 0774402233