Situație fără precedent în Mangalia: o clădire a Spitalului Municipal, scoasă la vânzare pe internet

O clădire a Spitalului Municipal din Mangalia, mai exact Pavilionul A, a fost scoasă la vânzare pe un site de anunțuri. În această clădire se primesc urgențele de pediatrie și funcționează secțiile de Neonatologie, Pediatrie și Maternitate-Ginecologie.
Potrivit Digi 24, Crucea Roșie a câștigat în instanță în anul 2017 corpul respective al clădirii, iar apoi a fost executata silit. Ulterior, Pavilionul A a fost scos la licitație de un executor judecătoresc și cumpărat de către un bărbat din Pitești.
Sursa citată menționează că bărbatul are obligația de a închiria clădirea către Spitalul Municipal Mangalia până în anul 2027, însă reprezentanții Primăriei nu par a ajunge la un acord cu acesta în privința sumei. Mai mult decât atât, aceștia spun că prefer să construiască o altă clădire pentru spital decât să plătească suma de 11.000 de euro lunar, menționează Digi 24.
Astfel, clădirea a ajuns să fie postată pe un site de anunțuri, având următorul mesaj:
„Vând imobil situat pe faleza Municipiului Mangalia, central, zonă de hoteluri (zona A, conform planului de urbanism), ce dispune de o suprafață generoasă: teren 7258 mp, clădire 2550 mp (P+2). Amenajări: parcare, alei, spații verzi. Clădirea nu este monument istoric și este amplasată în afara zonelor de protecție istorice și arhitectural urbanistice. Se prezintă în stare bună și actual se desfșăoară activități medicale”, scrie proprietarul.
Sursă foto: Mangalia news / OLX
Galerie Foto
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

