CONSTANȚA. Festivitatea de absolvire a cursului de bază pentru aspiranți organizat în premieră de Academia Navală „Mircea cel Bătrân”

Academia Navală „Mircea cel Bătrân” a organizat vineri, 26 februarie, festivitatea de absolvire a cursului postuniversitar de formare și dezvoltare profesională continuă „Folosirea în luptă a tehnicii și armamentului naval și navigația în siguranță”. Cursul de bază pentru aspiranți, organizat în premieră de Academia Navală „Mircea cel Bătrân”, are statut de curs postuniversitar și este avizat de Statul Major al Forțelor Navale și Ministerul Educației și Cercetării. Prima promoție a fost alcătuită din 34 de aspiranți care au absolvit Academia Navală „Mircea cel Bătrân” în anul 2020.
Timp de șase luni, tinerii ofițeri au urmat un program de pregătire combinat, în care au fost implicate Academia Navală „Mircea cel Bătrân”, pentru pregătirea teoretică, și unități ale Forțelor Navale, pentru pregătirea practică.
Organizarea cursului de bază pentru aspiranți, sub forma unui curs postuniversitar de către Academia Navală „Mircea cel Bătrân”, are ca scop menținerea standardelor de calitate impuse pe parcursul celor patru ani de studii de licență, precum și în procesul de pregătire pentru încadrarea primei funcții.
După absolvirea acestui curs, aspiranții își vor începe activitatea la unitățile din Forțele Navale Române la care au obținut repartiții.
Festivitatea de absolvire s-a desfășurat în prezența Șefului Statului Major al Apărării, general-locotenent Daniel Petrescu, și a Șefului Statului Major al Forțelor Navale, contraamiral Mihai Panait, cu respectarea tuturor măsurilor impuse în vederea prevenirii și combaterii îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2.
Sursă foto: Academia Navală „Mircea cel Bătrân”
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
-INCREDIBIL!-NU-s-au-putut-abține.-Vizitatorii-au-plecat-acasă-cu-un…-„suvenir”-de-la-Cazinoul-din-Constanța-(2).jpeg)
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
-Echipamente-ultramoderne-și-siguranță-crescută-în-noul-bloc-operator-de-la-SCJU-Constanța-(4).jpg)
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
-Școala-„Ion-Jalea”-din-Constanța-intră-în-renovare.-Investiția-este-peste-15-milioane-de-lei-(3).jpeg)
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

