CONSTANȚA. 250 de tone de apă, pierdute într-o oră din cauza sistemului de termoficare care este ruginit și vechi
250 de tone de apă pierde Constanța într-o singură oră. Motivul? Sistemul de termoficare este ruginit și vechi. Municipalitatea are acum în plan modernizarea magistralei de transfer de la sursă până la punctele termice. Mai mult, CET-ul a rămas cu doar 50 de mii de abonați. Aceasta fiind și cauza pentru care prețul gigacaloriei a fost mărit. Ce planuri are primarul privind alimentare centralizată cu energie termică a orașului, vedeți în materialul următor.
„Acest binom, CET-RADET, este în insolvență. Fiecare cu administrator judiciar. RADET-ul va intra în faliment. La începutul anilor 90, sistemul acesta avea 105.000 de consumatori. Am ajuns în momentul de față la 55.000. Sub această valoare, sistemul nu mai este încărcat suficient și se pune problema dacă mai există un gram de fezabilitate și atunci noi am luat decizia în Constanța să subvenționăm gigacaloria.
Sistemul este atât de ruginit și de vechi. Avem niște pierderi enorme. Într-o oră, pierdem 250 de tone de apă. O centrală termică, în regim de generare-co-generare, de înaltă eficiență, care ar trebui să înlocuiască actuala sursă veche din anii `70 ar însemna în jur de 73,3 de milioane de euro. Reabilitarea rețelelor termice primare ne duce la 50 de milioane de euro. Reabilitarea rețelelor secundare, 112 milioane de euro. În total, în jur de 250 de milioane de euro.
Vom depune două proiecte de câte 20 de milioane de euro, un total de 40 de milioane de euro. O mare parte din tubulatura aceasta de transfer, dacă vom reuși și sper să reușim, va fi schimbată”, a declarat Vergil Chițac, primarul municipiului Constanța.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
-INCREDIBIL!-NU-s-au-putut-abține.-Vizitatorii-au-plecat-acasă-cu-un…-„suvenir”-de-la-Cazinoul-din-Constanța-(2).jpeg)
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
-Echipamente-ultramoderne-și-siguranță-crescută-în-noul-bloc-operator-de-la-SCJU-Constanța-(4).jpg)
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
-Școala-„Ion-Jalea”-din-Constanța-intră-în-renovare.-Investiția-este-peste-15-milioane-de-lei-(3).jpeg)
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

