Nou caz de cruzime faţă de animale: un tânăr s-a filmat în timp ce-şi asmute câinele de luptă pe un căţel legat!

Un nou caz de cruzime faţă de animale. Un tânăr din judeţul Argeş se află acum în atenţia poliţiştilor după ce s-a filmat în timp ce îşi asmute câinele de luptă pe un alt căţel, legat de un gard. Tânărul nu se opreşte aici, ci loveşte cu picioarele în cap animalul fără apărare.
Clipul video a fost făcut public sâmbătă seară de către Tudor Ionescu, consilier în Consiliul General al Capitalei şi militant pentru drepturile animalelor. Conform postării de pe pagina de Facebook, cel care a realizat filmarea este din satul Hulubeşti, comuna Bughea de Jos, judeţul Argeş.
"Fapta se petrece undeva prin februarie, însă deşi s-a depus plângere la poliţie, încă nu s-au luat masuri‼️ Sunt luni de zile de atunci, iar individul este în libertate, şi comite mereu astfel de fapte din spusele vecinilor”, susţine Ionescu, îndemnându-i pe cei care îl urmăresc să semneze o petiţie pe pagina de internet a Poliţiei Argeş.
După apariţia filmării în spaţiul public, IPJ Argeş a anunţat, ieri , faptul că tânărul în vârstă de 22 de ani s-ar fi filmat singur, posibil în cursul lunii ianuarie a acestui an.
"Fapta a fost sesizată în cursul lunii martie 2020, pe parcursul stării de urgenţă, de către proprietarul celuilalt câine care apare în filmare. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere a animalelor, cu intenţie, fără drept, faptă prevazută de Legea 205 din 2004, privind protecţia animalelor, cauză în care se desfăşoară cercetări sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung”, anunţă IPJ Argeş.
Poliţiştii au constatat, în urma verificărilor, că tânărul nu mai deţine câinele din filmare, care ar fi fost înstrăinat anterior momentului la care poliţiştii au fost sesizaţi.
"De asemenea, de la momentul sesizării până în prezent, precum şi anterior momentului la care a fost formulată plângerea, nu au mai existat sesizari cu privire la alte fapte de asemenea natură care să îl privească pe tânărul în cauză”, menţionează oficialii Poliţiei Argeş.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

„Tăcerea e tot violență”, concurs de fotografie pentru siguranța în școli, organizat de Poliția Română

Muzeul de Artă Populară Constanța aduce în fața publicului medalii rare din epoca regală
_1024x682.jpg)
Avertizare meteo! Ploi, vijelii și descărcări electrice. Este Cod Galben
Ați văzut-o? O tânără de 21 de ani a fost dată dispărută
Tineri suspectați de deținere de substanțe psihoactive, prinși de jandarmi în Constanța
Continuă angajările la Cazino Constanța! VEZI ce posturi sunt disponibile
Peste 25 de tronsoane de zid din beton vor proteja calea ferată din Portul Constanța - VIDEO
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

