O problemă cu care șoferii constănțeni se confruntă de ani de zile ar putea fi rezolvată: gurile de canalizare vor fi aduse la nivel
De ani de zile, șoferii constănțeni se plâng că, din cauza gurilor de canalizare își distrug mașinile. Autoritățile lucrează în această perioadă pentru a le aduce la nivel, doar că ritmul de lucru este destul de anevoios. Municipalitatea are o echipă care se ocupă de această problemă, iar RAJA alte două. Situația ar putea fi rezolvată însă în doi-trei ani pentru că sunt zeci de mii de guri de canalizare în oraș și multe au nevoie de intervenție urgentă.
„Puterea noastră este cam de patru capace, cinci pe zi. Echipa RAJA e mai performantă. Ușor ușor vrem să acoperim tot orașul. Ne concentrăm în special pe străzile care sunt foarte circulate, pe unde trec mașini, își pot tăia cauciucurile. Produc mai mult disconfort. Și după aceea le lăsăm pe cele care nu sunt așa de circulate. Le lăsăm într-o etapă ulterioară”, a declarat Vergil Chițac, primarul municipiului Constanța.
„Sperăm să meargă și mai repede. Dar cu siguranță nu ne vom opri până nu vom pune toate capacele la punct. Poate să dureze și doi-trei ani de zile pentru că sunt 30.000 de capace, din care cred eu că probabil 1.000-2.000 de capace trebuie de urgență înlocuite”, a declarat Aurel Presură, director general RAJA.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate

Gara Constanța, din 1960 până azi – 65 de ani de mobilitate și progres

ANAT cere un mecanism european obligatoriu de protecție împotriva falimentului companiilor aeriene

Au aruncat gunoiul pe domeniul public și au fost amendați. Au fost surprinși de camerele de supraveghere
Asfaltare pe un tronson al bulevardului Mamaia. Lucrările se desfășoară cu restricții de trafic rutier
Se reiau lucrările de modernizare la magistrala M2 din Constanța
Pirați, rock și vot! Festivalul din Sulina combină muzica cu responsabilitatea civică
965 de secții de votare în diaspora pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Mâine începe votarea
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

