Poliţistă dată în judecată după ce a accesat ilegal baza de date a IGPR pentru a afla informaţii despre fosta cumnată

O poliţistă din Ploiești a fost trimisă în judecată de procurorii DIICOT după ce a accesat ilegal baza de date a IGPR pentru a afla informații despre rudele fostei sale cumnate. Aceasta este acuzată de acces ilegal la un sistem informatic.
Polițista a accesat baza de date a IGPR de 38 de ori, între 2013 şi 2017 pentru a afla date despre rudele fostei soții a fratelui ei, care se afla în plin proces de divorț. Femeia, care a lucrat ca agent de poliţie în cadrul Secţiei 4 din Ploieşti, a accesat ani la rând baza de date a Poliţiei (DEPABD) pentru a căuta informaţii personale despre soţia şi socrii fratelui său.
Poliţista le-a mărturisit anchetatorilor că a accesat DEPABD pentru a afla ziua de naştere a rudelor fratelui său pentru a le trimite mesaje de ”La mulţi ani!” Procurorii o suspectează însă pe polițistă că a accesat în mod ilegal baza de date a IGPR de 38 de ori, între 2013 şi 2017, pentru că fratele ei se afla în divorț cu fosta soție și în conflict cu rudele acesteia, scrie adevarul.ro.
În faţa procurorilor, politista a declarat că accesarea bazei de date cu caracter personal ”a fost o prostie şi o curiozitate de-a mea pentru a afla despre aceşia date de naştere pentru a le ura «la mulţi ani», am crezut întotdeauna că o să ţin minte aceste date, dar de fiecare dată uitam şi verificam în bază”, se arată în rechizitoriu.
Dosarul său se află acum pe rolul secţiei penale a Tribunalului Prahova, iar în data de 8 iulie instanţa urmează să pronunţe sentinţa.
Conform legii, un poliţist poate accesa baza de date doar dacă persoanele verificate sunt parte într-o anchetă.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

