Continuă să crească rata de incidență în oraşul Constanța - este aproape de pragul de 8. SITUAŢIA ÎN FIECARE LOCALITATE DIN JUDEŢ
Grupul de Comunicare Strategică a anunţat sâmbătă 14.019 noi cazuri de infectare cu coronavirus, din care 2.543 sunt în Bucureşti. În ultimele 24 de ore, 279 de persoane au decedat. De asemenea, au fost înregistrate şi 3 decese din septembrie. La ATI sunt internaţi 1.593 de pacienţi cu COVID-19. 411 copii cu COVID-19 sunt în spital, 28 dintre ei fiind la ATI. Doar două judeţe mai au coeficientul infectărilor sub 3.
Până astăzi, 9 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.346.240 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 3.598 sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.172.139 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 14.019 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 191 sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
În Bucureşti sunt 2.543 de cazuri noi de COVID-19, în Prahova - 775, Timiş - 632, Ilfov - 598, Iaşi- 571, Constanţa - 502, Cluj - 488, Dolj - 416.
Potrivit datelor transmise de Prefectura Constanţa, astăzi, în municipiul Constanţa incidența este de 7,72 la mia de locuitori, în timp ce ieri era 7,3.
În județul Constanța, astăzi incidenţa este de 5,96 la mia de locuitori, în timp ce ieri a fost de 5,65.
Galerie Foto
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe
DESPRE GRIJILE VIEȚII
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
IUBIREA CARE UCIDE
APOSTOLIA MILENIULUI III
PUTEREA CRUCII
URMAREA LUI HRISTOS
.jpeg)







.jpeg)
.jpeg)

_1024x576.jpg)