NAȚIONAL. Un pitbull și-a atacat stăpâna: câinele extrem de agresiv a fost scos pe geam de jandarmi

Un câine din rasa pitbull, în vârstă de șapte ani, a fost imobilizat luni de jandarmii gălăţeni, după ce animalul şi-a atacat stăpâna. Câinele a fost predat lucrătorilor de la ecarisaj, informează Inspectoratul de Jandarmi Judeţean (IPJ) Galaţi, scrie Digi 24.
Proprietarul pitbullului lăsase câinele în îngrijirea bunicii sale, de 71 de ani.
„După scurt timp de la plecarea stăpânului, animalul a început să devină agitat, să latre și a mușcat ușor femeia, când aceasta a dorit să coboare din pat. Mai mult, câinele a început să o împingă cu labele și să nu îi dea voie să se ridice”, a informat Jandarmeria română, într-o postare publicată pe Facebook.
Femeia și-a sunat fiul, care a venit să liniștească animalul, însă bărbatul nu a reușit să intre în apartament deoarece cheia se afla în ușă. În acel moment, bărbatul a sunat la 112.
În momentul în care au ajuns la adresa indicată, jandarmii nu au reuşit să pătrundă în interiorul locuinţei deoarece animalul era agitat şi se lovea puternic în uşă, iar proprietara apartamentului nu se putea apropia pentru a deschide, informează Agerpres. Jandarmii au observat că geamul de la dormitorul locuinței era deschis, apartamentul fiind la parter.
„Oamenii legii s-au apropiat de geam, au tras jaluzeaua și au văzut că pitbulul este în cameră, agitat. În acel moment, jandarmii au intervenit și au scos câinele afară din apartament, pe geam”.
Pitbulul a fost ulterior preluat de către lucrătorii de la ecarisaj și transportat la padoc. Femeia a refuzat solicitarea unui echipaj medical de urgență, au mai spus jandarmii.
Sursă foto: Facebook Jandarmeria Română
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
-INCREDIBIL!-NU-s-au-putut-abține.-Vizitatorii-au-plecat-acasă-cu-un…-„suvenir”-de-la-Cazinoul-din-Constanța-(2).jpeg)
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
-Echipamente-ultramoderne-și-siguranță-crescută-în-noul-bloc-operator-de-la-SCJU-Constanța-(4).jpg)
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
-Școala-„Ion-Jalea”-din-Constanța-intră-în-renovare.-Investiția-este-peste-15-milioane-de-lei-(3).jpeg)
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

