Orașul Constanța va beneficia de anul viitor de un eveniment sportiv emblematic: „Ovidio Running”
![Orașul Constanța va beneficia de anul viitor de un eveniment sportiv emblematic: „Ovidio Running”](dbimages/5711994171143267534663_274071428097145_4931535238816576335_n.jpg)
Organizată de ziua municipiului, competiția va angrena atât sportivi profesioniști, cât și amatori, de toate vârstele. „Ovidio Running” face parte din manifestările dedicate de municipalitate consolidării brandului identitar al lui Publius Ovidius Naso, poetul născut la Sulmona și exilat în bătrânul Tomis.
Cele două orașe sunt legate nu numai prin poetul „Tristelor ”și ”Ponticelor”, ci și printr-o lungă relație de prietenie. Colaborarea dintre Constanța și Sulmona durează de mai bine de 50 de ani, cele două orașe fiind înfrățite din anul 1968.
În 2022, se vor organiza evenimente sportive comune, dedicate memoriei marelui poet Publius Ovidius Naso, atât în Constanța, pe 21 mai, cât și în Sulmona, în luna septembrie,
„Primăria Constanța încurajează inițiative de acest gen menite să promoveze sportul și viața sănătoasă în orașul nostru. Educația și sportul sunt în topul priorităților autorităților locale și vom face tot ce ne stă în putere pentru a susține astfel de proiecte”, a declarat Ionuț Rusu, viceprimarul municipiului Constanța.
O delegație a orașului Sulmona s-a aflat zilele acestea, la Constanța, unde a avut loc ultima întâlnire transnaţională în cadrul proiectului OPEN AIR SPORT. Au mai participat reprezentanți din Grecia și Belgia. Partenerii din Constanța sunt Primăria Constanța și Universitatea „Ovidius”.
Proiectul OPEN AIR SPORT promovează desfășurarea activităților sportive în aer liber, fără echipamente și infrastructură costisitoare, accesibile tuturor și practicabile în medii naturale. De asemenea, acesta mai vizează crearea de conexiuni între activitățile sportive, cultura locală și noile tehnologii.
Sursă foto: Primăria Constanța
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)