Lucian Bode, la Constanţa: România este pregătită să facă faţă unui eventual flux de migranţi dinspre Ucraina
Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a fost întrebat, astăzi, într-o conferinţă de presă susţinută la Constanţa, dacă România este pregătită să facă faţă unui val de refugiaţi dinspre Ucraina.
“Aş vrea să fac un apel către toţi românii la moderaţie. Cu toţii ştim că România este ţară membră NATO, cu toate consecinţele care decurg de aici şi când spun consecinţă, spun siguranţă, spun securitate. Aşadar, din acest punct de vedere românii nu au de ce să fie îngrijoraţi privire la acest posibil conflict în regiunea noastră. Am avut o şedinţă a CSAT în care fiecare instituţie şi-a prezentat planul de acţiune, în condiţiile în care acest conflict ar începe în perioada următoare”, a afirmat Lucian Bode.
El a precizat că România este pregătită să facă faţă unui eventual flux de migranţi dinspre Ucraina.
“Din punctul nostru de vedere, al MAI, am evaluat prin Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, toate situaţiile posibile de fluxuri de migranţi, un aflux de migranţi necontrolat şi suntem pregătiţi pentru acest eventual aflux de migranţi dinspre Ucraina. Avem pregătite acele tabere de primire a eventualilor refugiaţi, avem pregătite echipamentele necesare pentru a alimenta cu energie electrică, spre exemplu, respectivele locaţii. Suntem pregătiţi pentru a asigura hrana pentru un număr semnificativ de potenţiali refugiaţi. MAI gestionează componenta care îi revine, gestionarea eventualelor fluxuri de migranţi, în funcţie de evoluţia pe care o vom înregistra. Nu ştim şi nu cred că ştie cineva să spună astăzi la ce dimensiune se va ridica acest posibil conflict. Eu îmi doresc ca raţiunea să învingă, îmi doresc ca dialogul, aşa cum puteţi observa în ultimele zile dintre ce mai importanţi lideri ai lumii, să ducă la un rezultat astefl încât conflictul să fie evitat şi evident viaţa oamenilor să fie protejată”, a transmis ministrul de Interne.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

