Poliţiştii de frontieră români au salvat 147 de oameni aflați la bordul unui iaht avariat în Marea Mediterană

Polițiștii de frontieră români au salvat, pe timpul patrulării în apele Mării Mediterane, 147 de persoane care se aflau la bordul unui iaht avariat. Condiţiile meteo nefavorabile au făcut dificilă operaţiunea de salvare.
„Polițiștii de frontieră de pe nava maritimă de patrulare MAI 1102 a Gărzii de Coastă, aflați în misiune în cadrul Operaţiunii Maritime Comune „THEMIS 2022” sub egida Agenţiei Frontex, au salvat, pe timpul patrulării în apele Mării Mediterane, 147 de persoane care se aflau la bordul unui yacht avariat aflat în zona economică exclusivă, la sud de Rocella Ionica. Alături de colegii din cadrul Gărzii de Coastă din Italia, au fost salvate în total aproximativ 400 de persoane”, transmite Poliția Frontieră Română.
Pe tot parcursul nopții, 27 – 28 septembrie, polițiștii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă împreună cu colegii italieni au sărit în ajutorul persoanelor aflate la bordul ambarcațiunii de agrement avariate.
În urma intervenției de salvare, au fost recuperate 400 de persoane, printre care familii, femei însărcinate și copii.
La bordul navei maritime de patrulare MAI 1102 a Gărzii de Coastă, au fost transbordate 147 de persoane. Celelalte trei nave, ce aparțin autorităților italiene, au preluat alte grupuri de persoane aflate la bordul yacht-ului.
Operațiunea de salvare a fost dificilă din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Intervenția s-a încheiat în dimineața zilei de 28 septembrie. Toate persoanele salvate au fost duse, în siguranță, în porturile Crotone și Roccellese pentru cazare temporară și demararea procedurilor necesare.
La finalizarea acțiunii, nava maritimă a Gărzii de Coastă și-a reluat misiunea, în cadrul operațiunii Frontex.
Nava de patrulare a Poliţiei de Frontieră Române execută misiuni individuale de patrulare, supraveghere, căutare şi salvare în Marea Mediterană. Principalul obiectiv al operațiunii maritime comune îl reprezintă sprijinirea autorităților din Italia și controlul frontierelor maritime ale Uniunii Europene, dar şi căutarea şi salvarea persoanelor aflate în dificultate pe mare (Search and Rescue) la frontiera externă a Uniunii Europene.
Sursă foto: Poliția de Frontieră
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
.jpeg)
Zile de sărbătoare la malul mării: Bricul Mircea poate fi vizitat de doritori
.jpeg)
Unde este amplasat containerul pentru deșeuri voluminoase?

RAJA: Zilele Constanței, marcate prin concerte pline de emoție și energie
Premiul Opera Omnia pentru critică și istorie literară acordat prof. univ. dr. Angelo Mitchievici, de la Facultatea de Litere a Universității „Ovidius” din Constanța
ePatrimoniu, o platformă digitală modernă, ușor de accesat și de utilizat
Gara Constanța, din 1960 până azi – 65 de ani de mobilitate și progres
ANAT cere un mecanism european obligatoriu de protecție împotriva falimentului companiilor aeriene
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

