CONSTANȚA. Cum va arăta Parcul Gării după ce va fi reabilitat: valoarea totală a proiectului depășește 20 de milioane de lei

Primarul Constanței, Vergil Chițac, a anunțat prin intermediul unei postări pe rețelele de socializare că a demarat achiziția serviciilor de proiectare și execuție a lucrărilor de regenerare a Parcului Gării. Până pe 21 noiembrie 2022, cei interesați își vor putea depune ofertele.
„Am demarat achiziția serviciilor de proiectare și execuție a lucrărilor de regenerare a Parcului Gării. Până pe 21 noiembrie 2022, cei interesați își vor putea depune ofertele.
Durata contractului ce va fi perfectat după adjudecarea licitației este de 15 luni ( din care 3 luni sunt dedicate elaborării proiectului tehnic), calculate de la data semnării contractului. Avem deci toate șansele ca în primăvara/vara viitoare ( funcție de eventualele contestații ale procedurii) să demarăm execuția lucrărilor de reabilitare.
Prin reamenajare urmărim creșterea suprafeței de spații verzi în zonă, îmbunătățirea accesibilității la elementele de cadru natural, precum și îmbunătățirea calității spațiului public urban. Vor fi înlocuite elementele de mobilier și cele de iluminat public.
Fântâna cinetică face și ea obiectul unui proiect separat, aflat în stadiu avansat de proiectare.
Proiectul vine în completarea celui care vizează piața urbană din zona Gării, care presupune, printre altele, construirea unei parcări publice supraetajate, a unui centru comercial, a unui pasaj pietonal subteran pentru legătura cu parcul, precum și reamenajarea celui existent”, a transmis Vergil Chițac.
Potrivit documentației publicate pe SEAP, valoarea totală estimată a proiectului se ridică la 17.371.917 de lei fără TVA sau 20.672.581 de lei cu TVA.
Sursă foto: Facebook Vergil Chițac
Galerie Foto
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

