Ministerul Afacerilor Externe face demersuri pentru ca românii blocați pe aeroportul din Iordania să se întoarcă în siguranță în țară

Ministerul Afacerilor Externe, prin intermediul ambasadei României în Regatul Haşemit al Iordaniei, întreprinde demersuri în vederea soluţionării situaţiei unui grup de 100 de cetăţeni români rămaşi blocaţi, în data de 7 decembrie 2022, pe Aeroportul Internaţional 'Queen Alia' din Amman, pe fondul anulării unor zboruri spre România, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, scrie Digi 24.
Potrivit unui comunicat al MAE, reprezentanţii misiunii diplomatice au întreprins, în regim de urgenţă, demersuri pe lângă autorităţile iordaniene competente, precum şi pe lângă agenţia de turism care a organizat deplasarea şi compania aeriană transportatoare din România, în vederea identificării unor soluţii la situaţia creată.
„MAE, prin misiunea diplomatică română din Amman, menţine contactul cu cetăţenii români, precum şi cu compania aeriană şi cu autorităţile iordaniene competente, până la soluţionarea acestei situaţii şi întoarcerea cetăţenilor români în siguranţă în România”, se arată în comunicat.
Sursa citată de Agerpres precizează că un reprezentant al ambasadei României la Amman s-a deplasat la aeroport, imediat după semnalarea situaţiei, pentru a discuta cu cetăţenii români afectaţi şi cu reprezentanţii aeroportului şi ai companiei de transport aerian, pentru a se asigura că cetăţenilor români le sunt respectate drepturile de care beneficiază în astfel de situaţii şi pentru a le acorda asistenţă consulară.
Potrivit datelor comunicate de ambasada României în Regatul Haşemit al Iordaniei, dialogul cu cetăţenii români aflaţi la aeroport este menţinut şi de către reprezentanţi ai companiei aeriene.
„Aceştia au oferit, în numele companiei, alternative până la plecarea către România - cazare la hotel până la următoarea cursă aeriană disponibilă sau sprijin pentru identificarea unor alte rute de deplasare către ţară. Cetăţenii români vor comunica reprezentanţilor firmei de transport aerian decizia luată”, se mai arată în comunicat.
Sursă foto: Carmen Mocanu
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
.jpeg)
Zile de sărbătoare la malul mării: Bricul Mircea poate fi vizitat de doritori
.jpeg)
Unde este amplasat containerul pentru deșeuri voluminoase?

RAJA: Zilele Constanței, marcate prin concerte pline de emoție și energie
Premiul Opera Omnia pentru critică și istorie literară acordat prof. univ. dr. Angelo Mitchievici, de la Facultatea de Litere a Universității „Ovidius” din Constanța
ePatrimoniu, o platformă digitală modernă, ușor de accesat și de utilizat
Gara Constanța, din 1960 până azi – 65 de ani de mobilitate și progres
ANAT cere un mecanism european obligatoriu de protecție împotriva falimentului companiilor aeriene
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

