Dezbatere publică a regulamentului operatorilor economici din Constanța. Comercianții din Tomis III au depus cerere pentru a intra în posesia tarabelor, dar nu au primit niciun răspuns
Comercianții din Tomis III spun că deși au depus cerere pentru a intra în posesia tarabelor nu au primit niciun răspuns. Au spus acest lucru la dezbaterea publică a regulamentului operatorilor economici din municipiul Constanța. Singura modificare a proiectului în ceea ce privește piețele vizează doar reducerea distanței de la 150 de metri la 100 metri.
"Modificarea are în vedere reducerea duistanței la 100 de metri, ceea ce se încearcă acum este să se pună în acord o situație care s-a petrecut cu o reglementare din punct de vedere juridic. Din punctul nostru și al meu de vedere nu trebuie să fie autorizată acolo acea activitate dacă hotărârea de consiliu spunea că distanța minimă este d 150 m. Încercăm acum să facem acest lucru, nu să atribuim amplasamente noi", a declarat Ligia PETRACHE, șef Serviciul Autorizare Activități Economice Primăria
Constanța.
"Dumneavoastră acum, prin această modificare, nu faceți decât să precizați măsurătoarea și ați renunțat la 150 pentru că 150 erau de la ușa de la intrare și ați băgat 100 din centrul pieței. Asta e singura modificare la acest regulament, nu discutăm dacă mai aveți de gând, această primăria, să închiriați domeniul public, dacă veți mai amplasa sau nu tarabe. Ați modificat distanța în sensul că ați precizat-o că e din centrul pieței pentru că venea Poliția Locală și măsura de a ușa din spate de la incendiu. Vorbim de regulamentul agenților economici și de autorizare, au fost anulate autorizații pentru că nu respctau distanța de 150 m, nu de unde spusese primarul Făgădău de la ușa de la intrare și de spune, nu știu dacă primarul actual și poliția locală că de la ușa din spate. Asta este tot", a spus Mirela DOICESCU, avocat.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

