Cod galben de inundaţii în mai multe judeţe din ţară, printre care şi Tulcea şi Constanţa

Este cod galben de posibile creşteri de debite şi niveluri din 6 judeţe, în următoarele 24 de ore. Potrivit INGHA, vor fi afectate anumite sectoare de râuri din bazinele hidrografice: Bârlad (judeţele: Neamţ, Iaşi şi Vaslui), Jijia (judeţele: Botoşani şi Iaşi) şi râurile din Dobrogea (judeţele: Tulcea şi Constanţa). De asemenea, începând de astăzi, 12 aprilie, la prânz, până la ora 22:00, există posibilitatea depăşirii cotelor de apărare pe râurile din bazinele hidrografice: Vaslui (afluent al râului Bârlad) – bazinul situat în amonte de acumularea Soleşti (judeţele: Iaşi şi Vaslui) şi pe râul Miletin – sectorul aferent staţiei hidrometrice Şipote (judeţul Iaşi).
Fenomenele vizate constau în scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menţionate.
Având în vedere avertizarea hidrologică actuală, recomandăm respectarea măsurilor dispuse de autorităţile de la nivel naţional, judeţean sau local cu responsabilităţi ȋn gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de inundaţii.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

