Proiect pentru fluidizarea traficului în Portul Constanţa. Va fi implementat un sistem de cântărire dinamică şi de măsurare a dimensiunii pentru autocamioane

Un sistem de cântărire dinamică şi de măsurare a dimensiunii pentru autocamioane va fi implementat în Portul Constanţa, pentru fluidizarea traficului şi eficientizarea activităţii, a anunţat Compania Naţională Administraţia Porturilor Maritime Constanţa (CN APMC).
“Pentru fluidizarea traficului şi eficentizarea activităţii, în portul Constanţa – zona Constanţa va fi implementat Sistemul de cântărire dinamică şi de măsurare dimensiuni pentru autocamioane (sistemul weight-in-motion).
Proiectul constă într-un sistem de cântărire dinamică, ce va permite verificarea din mers a vehiculelor, fără a fi afectat traficul rutier, iar în cazul celor care depăşesc capacitatea maximă de încărcare, va emite alerte în mod automat (fără intervenţie umană), transmise către Centrul Naţional de Monitorizare şi Control aparţinând CNAIR”, au anunţat reprezentanţii Companiei Naţionale Administraţia Porturilor Maritime Constanţa.
Într-o primă fază, va fi implementat un proiect pilot, în zona porţii 9 a portului Constanţa, unde sunt instalaţi senzorii necesari funcţionării corespunzătoare. Sistemul este în testare, în vederea evaluării tipurilor de senzori propuşi. În funcţie de rezultatele obţinute în urma testării, soluţia folosită va fi extinsă la toate zonele de acces în port unde se înregistrează trafic auto greu.
Prin acest sistem, Administraţia Porturilor îşi propune ţinerea sub control a respectării normelor şi regulilor de circulaţie, inclusiv reducerea numărului de accidente, care de multe ori au drept cauză suprasarcina înregistrată la camioane. Prin cântărirea autocamioanelor, se urmăreşte şi diminuarea deteriorării suprafeţelor de rulare la nivelul infrastructurii portuare, în cazul vehiculelor cu o încărcătură peste capacitatea maximă admisă.
Astfel, odată cu implementarea acestui sistem, activităţile şi bazele de date deţinute de CN APM SA, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) şi Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) vor fi coordonate, având în vedere obiectivul comun de protejare a infrastructurii rutiere şi de acces din portul Constanţa.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
-INCREDIBIL!-NU-s-au-putut-abține.-Vizitatorii-au-plecat-acasă-cu-un…-„suvenir”-de-la-Cazinoul-din-Constanța-(2).jpeg)
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
-Echipamente-ultramoderne-și-siguranță-crescută-în-noul-bloc-operator-de-la-SCJU-Constanța-(4).jpg)
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
-Școala-„Ion-Jalea”-din-Constanța-intră-în-renovare.-Investiția-este-peste-15-milioane-de-lei-(3).jpeg)
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

