TRAGEDIA DE LA 2 MAI. Vlad Pascu rămâne în arest preventiv. Decizia nu este definitivă

Vlad Pascu, tânărul care a accidentat mortal doi studenţi, în localitatea constînţeană 2 Mai, rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile, au decis magistraţii Judecătoriei Mangalia. Decizia nu este definitivă.
“Menţine arestarea preventivă a inculpatului Pascu Matei Vlad, arestat în baza mandatului de arestare preventivă nr.15/UP din data de 20.08.2023, emis de Judecătoria Mangalia în dosarul nr.4085/254/2023. Respinge cererile formulate de apărătorul inculpatului de revocare a măsurii arestării preventive şi înlocuirea cu o altă măsură, ca neîntemeiate. Măsura dispusă va fi adusă la cunoştinţa inculpatului prin administraţia locului de deţinere”, se arată în minuta instanţei.
Decizia Judecătoriei Mangalia nu este definitivă şi poate fi contestată în termen de 48 de ore de la pronunţare.
“Astăzi a fost termen pentru verificarea măsurii preventive. Ni s-a comunicat rechizitoriului. Avem 20 de zile la dispoziţie, eventual cu posibilitatea de prelungire, avem un termen pentru a formula cereri şi excepţii. Nu s-a fixat termen pe fond, nu s-a fixat termen pe cameră preliminară. Nu au fost audieri astăzi, s-a pus în discuţie doar măsura preventivă. Încă nu am ajuns pe fond”, a afirmat Adrian Bendeac, apărătorul lui Vlad Pascu.
Vlad Pascu a fost trimis în judecată miecuri, pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului şi conducerea unui vehicul sub influenţa substanţelor psihoactive.Dosarul a fost înaintat pentru soluţionare Judecătoriei Mangalia.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
-INCREDIBIL!-NU-s-au-putut-abține.-Vizitatorii-au-plecat-acasă-cu-un…-„suvenir”-de-la-Cazinoul-din-Constanța-(2).jpeg)
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
-Echipamente-ultramoderne-și-siguranță-crescută-în-noul-bloc-operator-de-la-SCJU-Constanța-(4).jpg)
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
-Școala-„Ion-Jalea”-din-Constanța-intră-în-renovare.-Investiția-este-peste-15-milioane-de-lei-(3).jpeg)
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

