„Strada nu este loc de joacă!” - activitate a polițiștilor constănțeni în cadrul programului Școala Altfel: preșcolarii au primit diplome „Micul Pieton”

27 octombrie 2023
Redactia DTV
Publicitate
Zeci de copii de la grădinița și clasa pregătitoare din comuna Crucea au participat, ieri, împreună cu polițiștii din cadrul Postului de Poliție Crucea, la o activitate intitulată „Strada nu este loc de joacă”, derulată în cadrul Săptămânii Altfel.
Astfel, polițiștii le-au explicat celor mici principalele reguli de circulație și semnificația indicatoarelor rutiere.
Copiii au fost învățați cum să circule cu bicicleta, să nu se joace pe stradă, să traverseze doar pe trecerea de pietoni și niciodată în fugă.
Discuțiile au fost interactive, iar cei mici au pus întrebări despre cum să fie în siguranță în trafic, dar și la școală.
La sfârșitul activității, toți copiii au primit diplome „Micul Pieton”.
Sursă foto: IPJ Constanța
Publicitate
Eveniment
Social
Externe
Sănătate

Gara Constanța, din 1960 până azi – 65 de ani de mobilitate și progres

ANAT cere un mecanism european obligatoriu de protecție împotriva falimentului companiilor aeriene

Au aruncat gunoiul pe domeniul public și au fost amendați. Au fost surprinși de camerele de supraveghere
Asfaltare pe un tronson al bulevardului Mamaia. Lucrările se desfășoară cu restricții de trafic rutier
Se reiau lucrările de modernizare la magistrala M2 din Constanța
Pirați, rock și vot! Festivalul din Sulina combină muzica cu responsabilitatea civică
965 de secții de votare în diaspora pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Mâine începe votarea
Mai multe
URMĂREȘTE


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

