Mama lui Vlad Pascu a fost plasată în arest la domiciliu. Decizia este definitivă

Mama lui Vlad Pascu, tânărul care, aflat sub influenţa drogurilor, a accidentat mortal alţi doi tineri, la 2 Mai, a fost plasată în arest la domiciliu printr-o decizie a Curţii de Apel Bucureşti, hotărârea fiind definitivă.
Curtea de Apel Bucureşti a hotărât joi, să admită contestaţia formulată de Miruna Pascu împotriva deciziei Tribunalului Bucureşti.
“Admite contestaţia formulata de inculpata Pascu Miruna împotriva încheierii din data de 30.10.2023 pronunţată de judecătorul de cameră preliminară de la Tribunalul Bucureşti - Secţia I Penală. Desfiinţează încheierea atacată şi rejudecand: Admite cererea de înlocuirii a măsurii preventive cu măsura arestului la domiciliu formulată de inculpata Pascu Miruna. În baza art. 205 alin.10 cpp rap la art 242 alin.2 şi art.221 şi urm cpp înlocuieşte măsură arestării preventive a inculpatei Pascu Miruna cu măsură preventiva a arestului la domiciliu pe o durata de 30 de zile, de la data de 09.11.2023-la 08.12.2023, inclusiv. Dispune punerea în libertate a inculpatei Pascu Miruna de sub puterea mandatului de arestare preventivă nr. 249/15.09.2023, dacă nu este arestata sau deţinută în alta cauză”,se arată în minuta instanţei.
Decizia magistraţilor este definitivă.
În 30 octombrie, Tribunalul Bucureşti a decis ca mama lui Vlad Pascu să rămână în arest preventiv pentru încă 30 de zile, dar decizia nu era definitivă. Tribunalul Bucureşti a mai decis, tot atunci, respingerea cererii de înlocuire a arestului preventiv cu arestul la domiciliu.
Miruna Pascu este acuzată de influenţarea declaraţiilor şi ameninţare.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

