Maia Sandu, de Ziua României: România este iubită aici pentru ceea ce face, dar mai ales pentru ceea ce este. Şi ştiu că şi Moldova este iubită în România
![Maia Sandu, de Ziua României: România este iubită aici pentru ceea ce face, dar mai ales pentru ceea ce este. Şi ştiu că şi Moldova este iubită în România](dbimages/059712409973maia.jpg)
Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis un mesaj Ziua Naţională de Ziua Naţională a României în care a transmis că ”România este iubită aici pentru ceea ce face, dar mai ales pentru ceea ce este" .Maia Sandu a menţionat că România a oferit lumină, la propriu, când cetăţenii Moldovei aveau cea mai mare nevoie, ajută la modernizarea ocalităţilor, la salvarea vieţilor oamenilor de pe malul stâng al Prutului prin serviciul medical de urgenţă SMURD şi a oferit primele ajutoare pe timp de criză pandemică.
”România este iubită în Republica Moldova, pentru ajutorul constant, dar, mai ales, pentru lucrurile care ne unesc - limba transmisă cu dragoste de părinţi, istoria de la care învăţăm multiple lecţii de demnitate şi cultura care construieşte cele mai statornice punţi. România este iubită aici pentru ceea ce face, dar mai ales pentru ceea ce este. Şi ştiu că şi Moldova este iubită în România.
România este pentru Republica Moldova un pilon de rezistenţă şi este cel mai aprig avocat al parcursului său european. O privim cu speranţă atunci când ne aflăm la nevoie şi ca reper în aspiraţiile noastre de aderare la UE. Iar România ne priveşte cu încredere că vom izbuti în calea aleasă.
Ne leagă dorinţa de a construi o societate dreaptă şi bună pentru toţi cetăţenii noştri, de a deveni mai puternici împreună. Drumul nostru este comun - locul nostru este împreună în Uniunea Europeană. Ştim România alături de noi - şi acest lucru ne ajută să avem încredere în viitor, oricât de mari ar fi încercările prin care trecem. La mulţi ani tuturor celor care simt româneşte, vorbesc limba română şi iubesc România!", a conchis Maia Sandu.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)