Peste 25 de tronsoane de zid din beton vor proteja calea ferată din Portul Constanța - VIDEO
-Se-stabilizează-versantul-din-Portul-Constanța!-Investiția-este-de-peste-8-milioane-lei-(2)_1024x682.jpg)
Lucrările de stabilizare a versantului din zona de siguranță a căii ferate din Portul Constanța se află în plină desfășurare.
Investițiile pentru modernizarea infrastructurii feroviare din incinta Portului Constanța, continuă. Se află în derulare proiectul „Lucrări de reparații și întreținere a infrastructurii feroviare publice aflată în incinta Portului Constanța - PRIORITATEA 4 - LOT 1 – Lucrări de stabilizare a versantului în zona de siguranță a căii ferate nr.9 Gr.A1 Port Constanța”, stadiul lucrărilor fiind de 10%.
Măsurile au fost luate în urma înregistrării unui fenomen de alunecare în zona liniei de cale ferată 9 Gr. A1, accentuat în timpul ploilor abundente, ceea ce împiedica desfășurarea lucrărilor de reparații și întreținere a infrastructurii feroviare publice aflată în incinta Portului Constanța.
Cantitatea de pământ antrenată către baza taluzului a distrus gardul de incintă al Portului Constanța pe o distanță de câteva sute de metri și a provocat avarii la conducta RAJA, care era suspendată aerian pe reazeme de beton armat în zona respectivă.
Pentru rezolvarea situației create, principalele lucrări necesare care se execută sunt:
- Lucrări de consolidare care vor consta în executarea a 25 tronsoane de zid de sprijin din beton armat de clasă C30/37 fundat pe piloți cu lungimea de 13.00m dispuși spațial;
- Amplasarea în spatele zidului de sprijin, a unui sistem de drenaj alcătuit din: țeavă; gofrată Ø150mm, geotextil drenant, strat drenant de pietriș;
- Realizarea pe versant a unui sistem de stabilizare alcătuit dintr-o șaibă drenantă și se vor remedia toate zonele cu erodări sau adâncituri;
- Realizarea de rigole din beton armat pentru preluarea apelor din precipitații.
Strategia a fost aprobată de Compania Naţională de Căi Ferate „CFR”- S.A., prin Sucursala Regională CF Constanța – Unitate Operațională.
Valoarea estimată a achiziţiei este 8.610.542,50 lei cu TVA.
Sursa de finanţare: Buget de Stat
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

Continuă angajările la Cazino Constanța! VEZI ce posturi sunt disponibile
-Se-stabilizează-versantul-din-Portul-Constanța!-Investiția-este-de-peste-8-milioane-lei-(2)_1024x682.jpg)
Peste 25 de tronsoane de zid din beton vor proteja calea ferată din Portul Constanța - VIDEO

Universitatea „Ovidius” din Constanța, vicecampioană la Campionatul Național Universitar de Taekwondo WT 2025
Restricții de circulație în Constanța, cu ocazia meciurilor internaționale de handbal masculin
Mai multe cartiere din Constanța vor rămâne fără apă la robinete. Furnizarea apei va fi sistată din seara aceasta
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

