dobroge.tv

Live

Percheziții într-un dosar de fals informatic și complicitate la înșelăciune

Percheziții într-un dosar de fals informatic și complicitate la înșelăciune
06 martie 2025
Redactia DTV
Publicitate

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economico-Financiare, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, au efectuat ieri, 5 martie, 3 percheziții domiciliare, într-un dosar penal având ca obiect comiterea infracțiunilor de fals informatic și complicitate la înșelăciune.

Cele trei percheziții au avut loc în municipiul București, la domiciliile a doi bărbați suspectați de comiterea infracțiunilor de complicitate la înşelăciune și fals informatic.

Din cercetări a reieșit că, la data de 9 septembrie 2023, în contextul derulării unei relații comerciale între două persoane juridice, (una de naționalitate română, cealaltă de naționalitate bulgară), ce presupunea schimburi de informații contractuale.

Persoanele în cauză ar fi modificat date informatice, prin falsificarea detaliilor unor emailuri (cu conținut economic) și facturi fiscale în scopul inducerii în eroare a partenerului de afaceri cu privire la identitatea sa, demers în urma căruia persoanele în cauză și-ar fi asigurat foloase patrimoniale, iar reprezentanții societății bulgare ar fi fost determinați la plăți de peste 12.000 de euro, fiind astfel prejudiciați.

Concret, aceștia ar fi modificat informațiile de plată și ar fi substituit contul bancar autentic al societății românești cu un alt cont, astfel încât societatea străină ar fi efectuat plăți de peste 12.000 de euro.

Astfel, a reieșit faptul că cei doi bărbați ar fi asigurat inducerea în eroare, în modalitatea falsificării corespondenței electronice, furtului identității societății românești.

Totodată, polițiștii au ridicat, în vederea continuării cercetărilor, 15 telefoane mobile, 4 laptopuri, o tabletă și un spațiu de stocare extern.

De asemenea, a fost pus în executare un mandat de aducere, pe numele unui bărbat, care a fost condus la sediul poliției pentru audieri.

La activități au participat polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București și jandarmi ai Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București.

Publicitate

Mai multe
URMĂREȘTE

Fii la curent cu emisiunile
Dobrogea TV, pe canalul nostru
de YouTube!

Lumina lui Hristos

DESPRE GRIJILE VIEȚII

Lumina lui Hristos

DE LA MOARTE LA VIAȚĂ

Lumina lui Hristos

IUBIREA CARE UCIDE

Lumina lui Hristos

APOSTOLIA MILENIULUI III

Lumina lui Hristos

PUTEREA CRUCII

Lumina lui Hristos

URMAREA LUI HRISTOS

Lumina lui Hristos

PĂCATUL NEOMENIEI

Dacă aveți informații care pot deveni o știre, vă rugăm să ni le transmiteți pe WhatsApp, la nr.: 0774402233