24 iunie, Ziua Universală a iei
Iubitorii portului românesc din întreaga lume sărbătoresc în fiecare an, pe 24 iunie, Ziua Universală a iei. Tot astăzi, este și sărbătoarea Sânzienelor sau Drăgaica. Conform tradiției, acestea sunt zâne bune, împart rod holdelor, înmulțesc animalele și păsările, umplu de leac și miros florile și tămăduiesc bolile și suferințele oamenilor.
Ia este sărbătorită, începând cu anul 2013, în noaptea „cerurilor deschise” de Sânziene. În această zi se intră în lumea plină de magie și farmec a Iei. Ziua Universală a iei celebrează piesa principală a costumului popular românesc, dar și ideea de feminitate.
Nu întâmplător, Henri Matisse a reprodus ia în cunoscuta pictură „La blouse roumaine”, iar Nicolae Tonitza și Camil Ressu au surprins frumusețea și varietate cămășii populare feminine în tablourile lor.
Ziua Universală a iei a debutat la inițiativa comunității online „La Blouse Roumaine”, fiind preluată cu succes de comunitățile românești din peste 100 de orașe, din 48 de țări. Institutul Cultural Român propune un exercițiu amplu de recuperare a iei în spațiile culturale în care își are reprezentanțele și în comunitățile românești, având drept miză familiarizarea publicului internațional cu ia tradițională și cu multiplele interpretări ale acesteia.
De exemplu, anul acesta, în Amsterdam, a fost organizată Ziua Iei pe o terasă cu doar 30 de persoane, locația fiind amenajată cu mese , păstrând distanța de 1,5 m. În cazul în care persoana care solicitase biletul se simțea rău sau avea febră, era rugată să rămână acasă și să dea biletul unei alte persoane. Anii trecuți se organizau și în Constanța târguri de ii și obiecte tradiționale, plimbarea în ie cu biciclete, cosițe și cununi de flori împletite.
Eveniment
Externe
Sănătate
Educație
_1024x576.jpg)
Se decopertează și se asfaltează strada Baba Novac: restricții majore de trafic
-Trei-constănțeni-amendați-cu-90.000-lei-pentru-aruncarea-deșeurilor-pe-domeniul-public-(2).jpg)
Trei constănțeni, amendați. Și-au aruncat deșeurile pe domeniul public

Atenție, se întrerupe furnizarea apei în Costinești și Schitu
Violență în familie: un bărbat reținut pentru 24 de ore. A încălcat ordinul de protecție
L-ați văzut? Un bărbat a fost dat dispărut
Boris Brejcha, legenda muzicii electronice, în fața publicului din Cluj
PILDAS, proiectul numărul 1 în competiția FDI 2025, lansat oficial la Universitatea „Ovidius”
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

