Festivalul Cultural „Zilele Basarabiei”. Tinerii s-au strâns în Hora Unirii, în Piața Ovidiu
Tinerii constănțeni din Liga Studenților - Universitatea „Ovidius” din Constanța împreună cu cei basarabeni de la Asociația „Comunitatea Tinerilor Basarabeni din Constanța” au dat mână cu mână într-o horă tradițională în Piața Ovidiu. Aceștia au sărbătorit așa cum se cuvine, printr-un dans popular, cei 105 ani împliniți de la Unirea Basarabiei cu România. Evenimentul a avut drept scop promovarea valorilor și a culturii spațiului românesc.
„Este un moment foarte important. Prin acest eveniment, prin Festivalul Cultural ‹‹Zilele Basarabiei›› noi dorim să promovăm valorile și cultura întregului spațiu românesc. Noi, Comunitatea Tinerilor Basarabeni din Constanța, împreună cu colegii noștri de la LSUOC (Liga Studenților - Universitatea „Ovidius” din Constanța - n.red.) și LSUMC (Liga Studenților din cadrul Universității Maritime Constanța- n.red.) am dat mână cu mână și umăr la umăr pentru a marca unirea Basarabiei cu România. Este un moment istoric, iar noi, tinerii avem responsabilitatea istorică și morală de a da continuitate acestei sărbători”, a declarat Vasile Cataraga, Președintele Asociației „Comunitatea Tinerilor Basarabeni din Constanța”
Eveniment
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)