Ziua Eroilor a fost sărbătorită și de elevii din Năvodari: „Încercăm să insuflăm copiilor dragostea față de neam, față de cei care au murit pentru ca ei să o ducă astăzi mai bine”
Ziua Eroilor a fost sărbătorită și de elevii din Năvodari. Copiii de la toate școlile din oraș au adus un omagiu eroilor neamului nostru. Imnul României a fost interpretat de Denisa Ștefania Lucan.
„Celebrează acest moment prin dăruirea și talentul elevilor acestei școli, în amintirea celor care s-au jertfit, în amintirea eroilor neamului nostru, mai mult sau mai puțin cunoscuți, care și-au dat viața pentru libertate, pentru dreptate, pentru pace, pentru a avea o țară liberă, independentă și prosperă”, a declarat Iulia Sandu, profesor Școala Gimnazială „George Enescu” Năvodari.
Este important pentru fiecare dintre noi să cunoaștem istoria țării noastre. Este important să știm cum a ajuns teritoriul național al României să fie împărțit în opt regiuni, dar și de ce este important să-i comemorăm pe cei care au luptat pe front pentru libertatea țării.
„E un lucru bun. Încercăm să insuflăm copiilor dragostea față de neam, dragostea față de cei care au murit pentru ca ei să o ducă astăzi mai bine. Noi trebuie în permanență să dăm o lecție tineretului, copiilor și nu putem să o facem decât prin respectul pe care copiii îl vor avea față de istorie, față de trecut, față de cei care au murit”, a mai declarat Iulia Sandu, profesor Școala Gimnazială „George Enescu” Năvodari.
Elevii au pregătit mai multe momente artistice pentru a-i comemora pe cei care s-au jertfit pentru țara noastră. Prezente la eveniment au fost și autoritățile locale.
„Se spune că un popor care nu își cunoaște trecutul și istoria este un popor pierdut. Haideți să ne oprim pentru câteva clipe atenția și să privim către istoria plină de fapte mărețe ale eroilor adevărați care au știut să lupte pentru interesul țării și al urmașilor lor. Nu este suficient să-i cinstim prin discursuri și declarații, ci trebuie mai întâi să-i cinstim printr-o viață curată, frumoasă și demnă de jertfa lor”, a declarat Costel Aurelian Dumitrașcu, viceprimar orașul Năvodari.
A urmat apoi o slujbă religioasă.
„Libertatea de neam și de credință le-o datorăm acestor eroi pe care astăzi i-am pomenit. Cred că cel mai frumos și mai îndreptățit mod de a le mulțumii este să nu ne batem joc de libertatea pe care cu prețul sângelui lor am dobândit-o. Ar trebui să căutăm ca libertatea să rămână libertate și să ne respectăm și să ne iubim unii pe alții, indiferent că suntem români sau de alte naționalități, că suntem ortodocși sau de alte credințe”, a declarat Adrian Pătrașcu, preot.
Evenimentul s-a încheiat cu o depunere de coroane la Troița din centrul orașului Năvodari.
Eveniment
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)