„Trilogia Belgrădeană” – premieră la Teatrul de Stat Constanța
![„Trilogia Belgrădeană” – premieră la Teatrul de Stat Constanța](dbimages/6251077651978trilogia.jpg)
Vineri, 22 decembrie, de la ora 19:00, la Sala Studio (str. Ion Lahovari nr.2A), publicul constănțean este invitat la spectacolul „Trilogia Belgrădeană” de Biljana Srbljanović, în regia lui Erwin Șimșensohn.
Prezentat inițial ca spectacol de licență al promoției 2023 de la Facultatea de Arte din cadrul Universității „Ovidius” din Constanța, cu o distribuție formată din studenți, „Trilogia Belgrădeană” apare acum în fața publicului într-o nouă formulă. Din noua distribuție fac parte actorii Teatrului de Stat Constanța Ștefan Mihai, Theodor Șoptelea, Mihaela Velicu, Lucian Iftime, Ecaterina Lupu, Andrei Bibire, Vlad Lință, Cristiana Luca, Alina Manţu, Cătălin Bucur și, din distribuția inițială, Sorina Toma pe dublu rol cu Alexandra Babă, absolvente ale Facultății de Arte din Constanța.
Scenografia este semnată de Lăcrămioara Dumitrașcu, lighting design-ul, de Alexandru Bibere și sound designul, de Alex Popa și Eduard Lupu.
Spectacolul prezintă trei povești care se petrec chiar în noaptea de Anul Nou, în Cehia, Australia și Statele Unite ale Americii, personajele fiind emigranți dintr-o zonă de război. Momentul de trecere, de bilanț, încărcat de entuziasmul și festivismul caracteristic în toate părțile globului, scoate la iveală frustrările, diferențele culturale, inadaptarea și dorul de țară și de familiile lăsate în urmă.
„Trilogia belgrădeană” e una dintre marile piese de teatru pe care le-au dat contemporanii noștri pentru că vorbește, fără fasoane, cu sinceritate, despre iubire, despre îndepărtare, despre trădare, despre limite, despre minciuni, despre familie, despre destrămare, despre impotență, despre ticăloșie, despre alcoolism, despre refugii, despre nou-născuți, despre întuneric, despre arme, despre continente noi unde totul este definitiv vechi.” (Andrei Crăciun, Ziarul „Metropolis”)
*******
În perioada sărbătorilor de iarnă, 18 decembrie 2023 – 1 ianuarie 2024, agenția de bilete din Bulevardul Tomis nr. 97 este închisă. Biletele la spectacolele Teatrului de Stat Constanța pot fi achiziționate online pe platforma Mystage.ro sau, cu o oră înainte de reprezentații, la Sala Studio din strada Ion Lahovari nr. 2A.
Eveniment
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)