Simona Halep confirmă că nu va participa la turneul de la Dubai: „Sunt dezamăgită că nu îmi voi putea apăra trofeul”

04 martie 2021
Redactia DTV

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA, a anunţat, joi, 4 martie, că nu va participa la turneul de la Dubai, la care este deţinătoarea trofeului. Ea şi-a motivat decizia prin faptul că nu este la un nivel maxim de sănătate, având încă probleme în partea inferioară a spatelui, scrie news.ro.

„Din nefericire nu mă simt la sută la sută în partea inferioară a spatelui şi am luat dificila decizie de a mă retrage de la DDF Tennis. Am amintiri foarte frumoase de la câştigarea celui de-al 20-lea meu trofeu la Dubai, anul trecut, astfel că sunt dezamăgită că nu îmi voi putea apăra trofeul”, a notat Halep pe Twitter.

Sportiva a confirmat, astfel informaţia apărută în urmă cu câteva ore pe un site ucrainean.

Turneul de la Dubai se va desfăşura în perioada 8-14 martie.

Anterior, Halep s-a retras şi de la Qatar Open, competiţie de categorie WTA 500 care are loc, în această săptămână, la Doha.

Jucătoarea română ar trebui să participe la Miami Open, turneu tot de categorie WTA 1.000, care va începe la 23 martie.

Simona Halep nu a mai evoluat după ce a fost eliminată în sferturile de finală ale Australian Open, luna trecută.

Ea s-a impus la ediţia de anul trecut a turneului de la Dubai, după ce a câştigat finala cu Elena Rîbakina, cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 95).

Sursă foto: Twitter Simona Halep