Euro U21. România a învins Ungaria, scor 2-1

27 martie 2021
Redactia DTV

Reprezentativa de tineret a României a învins, sâmbătă seară, la Budapesta, selecţionata similară a Ungariei, cu scorul de 2-1, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei A de la Campionatul European U21. Tricolorii au revenit după ce maghiarii au deschis scorul în inferioritate numerică, scrie news.ro.

Au marcat: Csonka ’56 / Măţan ’70, Paşcanu ‘87

1-0:Csonka a înscris din şapte metri, după o fază pornită de la un duel între Kiss şi Hăruţ, la care românul a fost doborât de adversarul său.

1-1: Măţan a egalat trimiţând mingea în poartă cu un şut la colţul lung, de la marginea careului.

1-2: Paşcanu a marcat cu un şut din apropiere, după un corner.

În minutul 43, de la maghiari a fost eliminat Szoke, el primind al doilea cartonaş galben.

În minutul 50, tricolorii au cerut penalti pentru un fault la Ciobanu, însă centralul Visser a lăsat jocul să continue.

La acest joc, în peluză s-a aflat un tricou imens al echipei naţionale, cu dimensiunile 10x12 metri.

Ungaria: Bese – Bolla, Balogh, Mocsi, Deutsch (Bukta ’89) – Csonka, Mezei (Kata ’67) – Skribek (Barany ’51), Szendrei, Kiss (Tamas ’67) – Szoke. Selecţioner: Zoltan Gera.

România: Vlad – Haruţ, Ciobotariu, Paşcanu – Boboc, Olaru, Marin, Ciobanu, Moruţan (Petre ’61) – Ganea (Oct. Popescu ’86), Măţan (Itu ’89). Selecţioner: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Szoke ‘6, ’43, Kiss ’13, Mocsi ’23, Csonka ’45, Deutsch ‘52 / Ciobotariu ‘5, Marin ‘7, Paşcanu ’57, Ganea ‘80

Cartonaş roşu: Szoke ‘43

Partida a fost arbitrată de belgianul Laurence Visser, ajutat de conaţionalii săi Thibaud Nijssen şi Ruben Wyns, iar rezervă a fost norvegianul Espen Eskas.

În aceeaşi grupă se dispută, de la ora 22.00, partida Germania – Ţările de Jos

În prima etapă a grupelor, miercuri, România a remizat cu Ţările de Jos, scor 1-1, iar Germania a învins Ungaria, scor 3-0.

La 30 martie va avea loc ultima etapă a grupei A, care programează confruntările Germania – România şi Ţările de Jos – Ungaria, ambele la ora 19.00.

Sursă foto: news.ro