TURNEUL DE LA PRAGA. Simona Halep s-a calificat în turul doi după ce a învins-o pe Polona Hercog

11 august 2020
Redactia DTV

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat, astăzi, în turul doi al turneului de categorie WTA Internaţional de la Praga, după ce a învins-o pe Polona Hercog din Slovenia, locul 46 WTA, scor 6-1, 1-6, 7-6 (7/3).

Halep şi-a adjudecat fără emoţii primul set cu 6-1, însă în setul doi a pierdut şase game-uri la rând, astfel că acesta a fost adjudecat de slovenă cu 6-1, după 39 de minute, scrie news.ro.

În setul decisiv, Halep a condus cu 3-1, însă a fost egalată la 3. În cele din urmă, sportiva din Constanţa a reuşit să se impună cu 7-6 (7/3), deşi a ratat şase mingi de meci.

Meciul a durat două ore şi 30 de minute.

"Mereu este greu să joci contra Polonei, mă deranjează stilul ei. În primul set am fost sigură pe mine, apoi Polona a revenit şi a fost greu să câştig. Ştiu că Barbora Kreijcikova (n.r.- adversara din turul doi) este bună, trebuie să fiu pregătită. Este minunat să fiu din nou pe teren, abia aştept să joc în turul doi", a declarat Halep după meci, potrivit news.ro.

În turul doi, Halep va evolua cu Barbora Krejcikova (Cehia), locul 118 WTA, care a învins-o în primul tur pe Patricia Maria Ţig.