Moment plin de emoție la Munchen. Imnul României a răsunat în sală după ce constănțeanca Sabrina Maneca Voinea a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene de gimnastică

14 august 2022
Redactia DTV

Sabrina Maneca Voinea a obţinut, duminică, medalia de aur în finală la sărituri, la Campionatul European de la Munchen, scrie Hotnews.

Pe podium au mai urcat Ming Van Eijken (Franţa, 13.066) şi July Marano (Italia, 13.033).

Tot duminică va avea loc şi finala pe aparate la senioare, cu Ana Bărbosu la bârnă şi sol.

În finalele pe aparate la junioare vor mai concura Amalia Ghigoarţă (paralele şi bârnă), Amalia Puflea (bârnă şi sol), Sabrina Voinea (sol), iar la senioare, Ana Bărbosu va fi prezentă la bârnă şi sol.

La CE de la Munchen, România a mai obţinut medalii de argint cu echipa de junioare şi la individual-compus, prin Amalia Ghigoarţă.

La CE de la Munchen s-au înscris 147 de gimnaste la senioare şi 112 la junioare, din 37 de ţări, conform News.ro.

Sursă foto: Facebook Federația Română de Gimnastică