Performanță uluitoare la doar 15 ani! Constănțeanca Sabrina Voinea, aur la bârnă și la sol, la Cupa Mondială de la Doha. VIDEO

04 martie 2023
Redactia DTV

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în finală la bârnă, la Cupa Mondială de la Doha. Ea a fost notată cu 13.766, pentru medalia de aur. Pe podium au mai urcat Anna Lashchevska (Ucraina - 13.333) şi Emma Leonie Malewski (Germania - 13.233), scrie news.ro.

Sabrina s-a calificat și în finala de la sol, acolo unde a obținut tot medalia de aur, fiind notată cu 13.600. Pe podium au mai urcat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) şi Breanna Scott (Australia, 12.800).

Vineri, în prima zi a finalelor pe aparate, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5 la sărituri (13.016).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, Andrei Muntean va evolua în finală la paralele, după ce a fost notat cu 14.133 în calificări (locul 7).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.

Sursă foto: Facebook

Sursă video: Facebook Alina Alexoi