Constănțeanul Gheorghe Lozovanu a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru veterani

09 iunie 2023

Judo-ul constănțean urcă din nou pe cele mai înalte podiumuri. Gheorghe Lozovanu, sportiv legitimat la CS Pantheon Constanța și care participă în această perioadă alături de delegația României la Campionatele Europene din Slovenia, a cucerit în această după amiază medalia de aur la categoria 90 de kilograme.

Performanța sa vine la mai puțin de un an de la un alt succes important pentru România și Constanța, când a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale de judo pentru veterani, ce au avut loc la Cracovia, în Polonia.

Sâmbătă, în concurs va intra și Lena Sterea, care provine tot de la CS Pantheon Constanța, și care va lupta pentru medalii la categoria 57 de kilograme.