CSM Constanța a câștigat Cupa Federației
CSM Constanța a intrat aseară definitiv în istoria baschetului feminin din România. Formația pregătită de Alexandru Olteanu și Alina Șerban a câștigat prima ediție a Cupei Federației organizată de FR Baschet. Constănțencele s-au impus în ultimul act al întrecerii în fața celor de la CSM Târgoviște, chiar pe terenul acesteia, cu scorul de 75 la 71.
CSM Constanța a cucerit joi seară ultimul trofeu al anului din baschetul feminine, Cupa Federației, și a devenit astfel prima campioană din istoria competiției organizată de Federația Română de Baschet. Vicecampioana națională s-a impus în ultimul act al întrecerii în fața celor de la CSM Târgoviște, cu scorul de 75-71, după o primă repriză foarte echilibrată, pe care a câștigat-o cu un avans de doar două puncte.
Cu Alina Podar desemnată MVP-ul partidei cu 24 de puncte marcate, dar și cu noul transfer al Constanței, Gabriela Mărginean, care a încheiat partida în double double, formația de pe litoral s-a aflat în permanență la conducerea disputei din teren. Au mai contribuit la victorie Bianca Fota, Eva Petrof, Nicolett Orban, Teodora Manea, Denisa Fota, Irina Macovei, Anisia Croitoru și Amira Bou-Chedid.
Cupa Federației este destinată exclusiv sportivelor cu cetățenie română și este întrecerea care încheie sezonul competițional feminin la nivel de seniori în România. Pentru Alexandru Olteanu, trofeul Cupei Federației este primul din postura de antrenor al unei echipe feminine.
De asemenea, cu această ocazie, antrenorul de la CSM Constanța și-a făcut debutul pe banca tehnică a fetelor cu primul trofeu din istoria Cupei Federației, asistat fiind de Alina Șerban.
În urma acestui succes, echipa de baschet feminin a lui CSM Constanța a obținut al treilea trofeu în acest sezon după argintul Ligii Naționale și aurul Cupei României 3×3 indoor.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)