Se reeditează ''finala'' campionatului din sezonul trecut
Vacanța s-a terminat la Farul Constanța! După aproape două săptămâni în care s-au putut în sfârșit odihni după acest început de sezon extrem de încărcat, „marinarii“ revin duminică la meciurile din Superligă. Campioana României primește vizita FCSB-ului, actualul lider al clasamentului, într-o reeditare a „finalei“ care a decis titlul din sezonul trecut. Jucătorii speră ca pauza competițională să le fi fost de folos și să fi găsit rezolvarea la problemele cu care s-au confruntat în meciurile importante ale campionatului.
Farul Constanța și FCSB, primele două clasate la finalul sezonului trecut și totodată formațiile care s-au luptat până în ultima etapă pentru trofeu, vor fi din nou față în față în acest weekend.
Campioana și vicecampioana României se reîntâlnesc la Ovidiu, într-o reeditare a „finalei“ care a decis practic soarta titlului în sezonul trecut, la capătul unui meci dramatic. Atunci, „marinarii“ au reușit să revină de la scorul de 2-0 și să înscrie prin Louis Munteanu golul victoriei cu cinci minute înainte de final, netezind astfel drumul Farului spre primul titlu din istorie.
De atunci a trecut însă aproape o jumătate de an, iar noul sezon competițional este deja în plină desfășurare. Mai mult decât atât, situația celor două echipe în clasament este mult diferită și îi creditează acum pe bucureșteni cu prima șansă la victorie în meciul de duminică.
Astfel, dacă FCSB este lider cu 18 puncte obținute în 7 meciuri, Farul este abia pe locul zece cu doar 9 puncte. „Marinarii“ au parte de un start de sezon sub așteptări, justificat de multe ori și prin participarea în premieră în preliminariile cupelor europene.
Din păcate, pentru ambele formații aventura europeană s-a încheiat înainte de faza grupelor, astfel că singura miză au rămas acum întrecerile interne. La fel ca și în confruntările anterioare dintre cele două formații, jucătorii mizează pe sprijinul suporterilor, mai ales că meciul se va disputa cu „casa închisă“.
Partida dintre Farul Constanța și FCSB, contând pentru etapa a IX-a a Superligii la fotbal, se joacă duminică seară, pe arena centrală a Academiei „Hagi“ de la Ovidiu, cu începere de la ora 21 și 45 de minute.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)