Naționala feminină de fotbal a României a învins Lituania

24 octombrie 2020
Redactia DTV
Publicitate

Naționala feminină a României a învins vineri, 23 octombrie, cu scorul de 4-0, echipa națională a Lituaniei, în preliminariile UEFA Women`s EURO 2022.

Cele patru goluri au fost marcate: în minutul 63 de către Ștefania Vătafu, în minutul 77 de către Laura Rus, în minutul 80, tot de către Ștefania Vătafu, din penalty și în minutul 90 de către Ana Maria Vlădulescu.

Pentru echipa națională au debutat în primul 11: Andrea Părăluță, Andreea Corduneanu, Olivia Oprea, Maria Ficzay, Erika Geréd, Mihaela Ciolacu, Ștefania Vătafu, Andrea Herczeg, Mara Bâtea, Laura Rus și Ana Maria Vlădulescu. După efectuarea schimbărilor, pe teren au intrat: Roxana Elena Mirea, Carmen Marcu, Antonia Bratu, Ioana Maria Nicoleta Bălăceanu și Adina Borodi.

Următoarele meciuri ale româncelor sunt programate pe 27 octombrie, cu Elveția, pe teren propriu, respectiv pe 1 decembrie, cu Croația, în deplasare.

În clasamentul grupei H, alături de România, ce a strâns nouă puncte, se află Elveția – 16 puncte, Belgia – 15 puncte, Croația – 4 puncte și Lituania cu niciun punct.

Sursă foto: Evenimente Sportive