Primăria Constanța: Au crescut amenzile pentru depozitarea deșeurilor în locuri neamenajate, atât pentru persoanele juridice, cât și pentru cele fizice
![Primăria Constanța: Au crescut amenzile pentru depozitarea deșeurilor în locuri neamenajate, atât pentru persoanele juridice, cât și pentru cele fizice](dbimages/4413013458251-(1).jpeg)
Primăria Constanța a transmis miercuri, 25 ianuarie, prin intermediul unui comunicat de presă, că au crescut sancțiunile pentru managementul deficitar al deșeurilor, atât pentru persoanele juridice, cât și pentru cele fizice. Municipalitatea anunță că legea nr. 17/2023 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 92/2021 privind regimul deşeurilor aduce mai multe modificări referitoare la eliminarea deșeurilor, iar, în unele cazuri, sancțiunile se majorează substanțial.
„De pildă, pentru eliminarea deșeurilor în afara spațiilor autorizate se vor aplica amenzi între 50.000 și 70.000 lei, pentru persoanele juridice și 30.000 și 45.000 lei, pentru persoanele fizice. Legea păstrează prevederea potrivit căreia mașinile folosite la aruncarea deșeurilor în locuri nepermise pot fi confiscate”, transmite municipalitatea.
Noua legislație interzice nu doar abandonarea deșeurilor, dar și aruncarea și ascunderea lor.
De asemenea, conform noilor modificări „Eliminarea, deţinerea, păstrarea deşeurilor în afara spaţiilor autorizate în acest scop sunt interzise”.
Înăsprirea legislației de mediu vine pe fondul unui fenomen îngrijorător în toată țara și anume depozitarea ilegală a deșeurilor pe câmpuri, în râuri și lacuri, în păduri. De asemenea, urmărește, în continuare, reducerea numărului celor care obișnuiesc să ardă deșeurile, ceea ce duce la o poluare rapidă a aerului.
„Așadar, eliminarea necorespunzătoare a deșeurilor va aduce amenzi mai mari atât persoanelor fizice, cât și celor juridice. Vă rugăm să respectați reglementările în vigoare!
Apelăm la spiritul dumneavoastră civic și vă rugăm să ne semnalați în continuare orice fapte care contravin legislației de mediu la numerele de telefon 0241484205 si 0341922 - Dispecerat Direcția Generală Poliția Locală sau pe adresa de mail politia.locala@primaria-constanta.ro”, mai transmite municipalitatea.
Sursă foto: Primăria Constanța
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)