Razii ale poliţiştilor pe litoral. Şofer drogat şi băut, prins în staţiunea Mamaia
În cursul nopții trecute, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier și ai Biroului Rutier Constanța au desfășurat o acțiune pentru depistarea conducătorilor de autovehicule aflați sub influența alcoolului/substanțelor psihoactive.
În urma activităților, au fost aplicate 15 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 14.000 de lei, totodată fiind reținute 12 permise de conducere, toate pentru conducerea sub influența băuturilor alcoolice (îmbibaţie alcoolică sub limita de infracțiune).
De asemenea, polițiștii rutieri au constatat 5 infracțiuni la regimul circulației rutiere, dintre care 3 pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice, 1 pentru conducere fără permis și 1 pentru conducere sub influența substanțelor psihoactive.
Exemple:
La data de 26 iunie a.c., în jurul orei 19.20, un bărbat, de 52 de ani, a condus un autoturism pe DC 4, în localitatea Costineşti, în timp ce se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 1,37 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind condus la spital pentru prelevarea de mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
La data de 26 iunie a.c., în jurul orei 22.50, un bărbat, de 49 de ani, a condus un autoturism pe strada Salamina din staţiunea Mamaia, în timp ce se afla sub influenţa băuturilor alcoolice. În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 2.04 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind condus la spital pentru prelevarea de mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.
La data de 27 iunie a.c., în jurul orei 00.05, un bărbat, de 23 de ani, a condus un autoturism pe Aleea Siracuza din stațiunea Mamaia, în timp ce se afla sub influența substanțelor psihoactive. În urma testării cu aparatul drug-test a reieșit o valoare pozitivă pentru benzodiazepina, acesta fiind condus la spital pentru prelevarea de mostre biologice în vederea stabilirii substanțelor din sânge. Totodată, în urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 0,08 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În toate cauzele au fost întocmite dosare de cercetare penală.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe
DESPRE GRIJILE VIEȚII
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
IUBIREA CARE UCIDE
APOSTOLIA MILENIULUI III
PUTEREA CRUCII
URMAREA LUI HRISTOS