Mozaic 6 septembrie 2021
Monica și Yosef, tonici și mereu cu chef de viață
O comunitate altădată înfloritoare, evreii din România încearcă să-și păstreze rădăcinile de aici, din țara natală, dar și din Țara Sfântă. Mulți dintre ei au emigrat înainte de Revoluție, căutându-și locul. Dar România n-a plecat niciodată din ei, iar pentru ei locul a rămas aici.
În casa unui cuplu de evrei români care trăiesc în Israel, România - și mai ales Dobrogea - reprezintă esența căminului. În căminul lor, din Israel, se vorbește și se simte românește.
Tonici și mereu cu chef de viață, atenți cu sănătatea lor și foarte preocupați să se bucure de fiecare clipă din prezent. Așa sunt,
mereu, prietenii noștri evrei pe care i-ați văzut astăzi. Ce ziceți, nu v-ar plăcea să îmbătrîniți frumos, așa, ca ei?
Vârsta este însă doar o convenție. Putem să fim bătrîni, dar nu trebuie să ne lăsăm învinși de etatea din buletin. Și pînă ajungem să spunem: „Am trăit destul și Mulțumesc Cerului pentru asta“ – haideți să mergem mai departe și să ne vedem de ale noastre; și să ne mai vedem o dată; și încă o dată; și tot așa, până epuizăm toate subiectele de la Mozaic.
Dar mai e drum lung până atunci. Și până atunci, trebuie să nu uităm ceva, pe lîngă toate cele: Să facem Bine!
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

Gara Constanța, din 1960 până azi – 65 de ani de mobilitate și progres

ANAT cere un mecanism european obligatoriu de protecție împotriva falimentului companiilor aeriene

Au aruncat gunoiul pe domeniul public și au fost amendați. Au fost surprinși de camerele de supraveghere
Asfaltare pe un tronson al bulevardului Mamaia. Lucrările se desfășoară cu restricții de trafic rutier
Se reiau lucrările de modernizare la magistrala M2 din Constanța
Pirați, rock și vot! Festivalul din Sulina combină muzica cu responsabilitatea civică
965 de secții de votare în diaspora pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Mâine începe votarea
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

