Cum li s-au părut elevilor constănțeni subiectele de la proba la Limba și Literatura Română a examenului de Bacalaureat
Au fost emoţii mari astăzi pentru absolvenţii de liceu. Peste 4.300 de tineri au susținut Bacalaureatul. Examenul maturității a debutat cu proba scrisă la Limba și literatura română. Subiectele nu le-au creat probleme celor mai mulți dintre elevi care, spun ei, s-au descurcat foarte bine. Anul acesta, la subiectul al treilea a picat comedia.
Examenul de Bacalaureat este organizat în 52 de centre din județul Constanța. Unul dintre ele este amenajat la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”. De aici, primii elevi au ieșit după două ore cu zâmbetul pe buze. Subiectele au fost accesibile, spun ei.
„Mie cel puțin mi s-a părut ușor. Nu am învățat zi și noapte, dar a fost ușor pentru mine”, spune un elev.
„Foarte ușor. Ușor, mă așteptam să pice asta. A fost un subiect pe sufletul meu și mă bucur”, spune o elevă.
„Subiectele au fost abordabile, cine a învățat, a știut”, spune un elev.
Unii dintre ei însă, au întâmpinat ceva dificultăţi la subiectul al treilea. Anul acesta le-a picat comedia. Cei de la real au avut de redactat un eseu în care să prezinte tema și viziunea asupra lumii, iar cei de la profilul uman au avut de analizat particularitățile de construcție a unui personaj tot din opera „O scrisoare pierdută”.
„În mare parte a fost ușor, doar la subiectul trei am avut probleme că a fost singura operă pe care nu am pregătit-o”, spune un elev.
Părinții i-au așteptat să iasă cu sufletul la gură.
„Să văd ce a făcut fata mea. Emoții a avut ea, nu eu. Știu că am fată bună și că o să ia examenul”, spune un tătic.
Proba propriu-zisă a început la ora 09.00. Copiii au avut din acel moment trei ore la dispoziție pentru a rezolva subiectele și au trebuit să aibă la ei buletinul și un pix cu cerneală albastră.
Marți, 21 iunie, se va desfășura proba obligatorie a profilului, iar miercuri, 22 iunie, va avea loc proba la alegere. Ultima probă scrisă, proba la Limba și literatura maternă, este programată joi. Afișarea primelor rezultate este prevăzută pentru data de 27 iunie, zi în care pot fi depuse și contestațiile.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate

Gara Constanța, din 1960 până azi – 65 de ani de mobilitate și progres

ANAT cere un mecanism european obligatoriu de protecție împotriva falimentului companiilor aeriene

Au aruncat gunoiul pe domeniul public și au fost amendați. Au fost surprinși de camerele de supraveghere
Asfaltare pe un tronson al bulevardului Mamaia. Lucrările se desfășoară cu restricții de trafic rutier
Se reiau lucrările de modernizare la magistrala M2 din Constanța
Pirați, rock și vot! Festivalul din Sulina combină muzica cu responsabilitatea civică
965 de secții de votare în diaspora pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Mâine începe votarea
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

