Viața de pieton, un calvar. Prea înguste și pline cu mașini - imaginea trotuarelor din Constanţa
Pe carosabil, printre mașini - așa se circulă pe unele străzi din Constanța, căci trotuarele sunt neglijate de autorități și acaparate de mașini. Oamenii sunt obișnuiți să mergă pe carosabil chiar și în zonele premium ale orașului, deoarece din lipsa locurilor de parcare, mașinile au pus stăpânire pe trotuare.
Pentru locuitorii din Faleză Nord, să fie pietoni este un test de foc. Trotuarele au fost acaparate de mașini și astfel trebuie efectiv să împartă zona carosabilă cu autoturismele, atunci când se deplasează.
Lipsa locurilor de parcare este principalul motiv care face viața de pieton un adevărat coșmar pentru constănțeni.
Deși zona este considerată una dintre cele mai bune din oraș, trotuarele nu au mai fost reabilitate de ani buni.
Probleme sunt și în Tomis Nord. Și trotuarele de aici arată jalnic, iar locuitorii sunt nevoiți să facă slalom printre mașini. Oamenii speră ca primăria să investească și în cartiere, nu doar în centru, unde există deja trotuare late.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

„Tăcerea e tot violență”, concurs de fotografie pentru siguranța în școli, organizat de Poliția Română

Muzeul de Artă Populară Constanța aduce în fața publicului medalii rare din epoca regală
_1024x682.jpg)
Avertizare meteo! Ploi, vijelii și descărcări electrice. Este Cod Galben
Ați văzut-o? O tânără de 21 de ani a fost dată dispărută
Tineri suspectați de deținere de substanțe psihoactive, prinși de jandarmi în Constanța
Continuă angajările la Cazino Constanța! VEZI ce posturi sunt disponibile
Peste 25 de tronsoane de zid din beton vor proteja calea ferată din Portul Constanța - VIDEO
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

