Cultura cu de toate - 10 martie 2023
Lavinia CAIAN profesoară de sculptură
În această ediție a emisiunii#CulturăCuDeToate un interviu cu profesoara de sculptură#LaviniaCaian, unul dintre profesorii care știu că talentul și creativitatea pot răsări de oriunde. Și-a dedicat viața căutând să le încurajeze, ceea ce se întâmplă prea rar în sistemul educațional din România.
Povestim apoi despre procesul#BrâncușiVsSUA, care a redefinit arta modernă și a rămas în istoria universală a artei.
#AgendaCulturală începe cu o recomandare din capitală, un spectacol de teatru care vorbește despre ce înseamnă a ucide
ca ocupație normală, ce înseamnă malaxorul războiului din care ies cadavre sau rebuturi umane.#BăiețiiDeZinc, după un roman de#SvetlanaAleksievici, în regia lui#YuriKordonsky. Și vorbim și despre reevaluări ale marii literaturi ruse, făcute de regizorul rus după începerea#războiului din#Ucraina.
În final, despre halul în care este reprezentată cultura română în lume și despre fătuci pe care le recomandă#VoceaȘiTalentul lor.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

Modificări privind taxa de stațiune, la Mangalia: va fi percepută și de persoanele fizice care închiriază camere - cât vor și nevoiți turiștii să plătească

JUDEȚUL CONSTANȚA. Două persoane au ajuns la spital după ce s-au răsturnat cu mașina

Razii în județul Constanța. Oamenii legii au dat zeci de amenzi: au fost reținute cinci certificate de înmatriculare
Remiză spectaculoasă între Rapid și Farul: constănțenii au nimerit de două ori bara, în două minute
JUTEŢUL TULCEA. Accident cumplit în această după-amiază: o tânără a murit, alte două persoane au ajuns la spital. VIDEO
Un bărbat de 31 de ani a ales să-şi încheie socotelile cu viaţa. A fost găsit spânzurat într-o locuinţă din Constanţa
JURNAL PORTUAR, 31 martie. 46 de nave s-au aflat azi dimineață sub operare în porturile de la malul mării
Mai multe


Puterea credinței


Ziua Mondială a Teatrului și alte subiecte


Discutăm titlurile zilei


cu Bogdan Papacostea


cu Bogdan Papacostea


Apendicita acută


cu Bogdan Papacostea
