A murit autorul atacului armat de la Aeroportul Internațional Chișinău

Rustam Aşurov, cetăţeanul din Tadjikistan care a ucis două persoane la Aeroportul Internaţional Chişinău, a decedat, notează news.ro.
Informaţia a fost confirmată pentru Deschide.md de către şeful Secţiei Comunicare şi Protocol al IGP, Diana Fetco, care anunţase deja că starea acestuia este gravă.
Conform sursei citate, acesta a decedat luni în jurul orei 22:20.
Reamintim că vineri, 30 iunie, Aşurov a ajuns la Chişinău cu o cursă aeriană regulată, a încercat să intre în Republica Moldova, însă i s-a refuzat intrarea. Ca urmare, el i-a aplicat o lovitură poliţistului de frontieră Serghei Munteanu, i-a luat arma din dotare, după care i-a împuşcat mortal atât pe el, cât şi pe agentul de securitate Igor Ciofu -- detalii aici: Incident şocant pe Aeroportul Internaţional Chişinău. Un bărbat a luat arma unui polițist de frontieră și a tras mai multe focuri de armă - sunt doi morţi
În ţara de origine, bărbatul era căutat pentur răpire, fiind implicat în răpirea prim-vicepreşedintelui unei bănci.
Sursă foto: evz.ro
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

„Tăcerea e tot violență”, concurs de fotografie pentru siguranța în școli, organizat de Poliția Română

Muzeul de Artă Populară Constanța aduce în fața publicului medalii rare din epoca regală
_1024x682.jpg)
Avertizare meteo! Ploi, vijelii și descărcări electrice. Este Cod Galben
Ați văzut-o? O tânără de 21 de ani a fost dată dispărută
Tineri suspectați de deținere de substanțe psihoactive, prinși de jandarmi în Constanța
Continuă angajările la Cazino Constanța! VEZI ce posturi sunt disponibile
Peste 25 de tronsoane de zid din beton vor proteja calea ferată din Portul Constanța - VIDEO
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

