CONSTANȚA. Peste 4.300 de elevi au participat la prima probă a simulării județene a examenului de bacalaureat
![CONSTANȚA. Peste 4.300 de elevi au participat la prima probă a simulării județene a examenului de bacalaureat](dbimages/496099472045922861766815192952079772949022489070892334premii.jpg)
Miercuri, 13 decembrie, s-a desfășurat prima probă (Ea) Limba și literatura română) a simulării județene a examenului național de bacalaureat.
La această etapă au participat 4.336 de elevi, astfel:
- 916 umanist;
- 3.420 real.
Nu au fost înregistrate situații speciale.
Totodată, în perioada 13-15.12.2023, va fi rândul liceenilor din ultimul an de studiu să susțină simularea județeană a examenului de Bacalaureat, ce va fi organizată în 59 de unități de învățământ.
Conform precizărilor legislative și metodologice în vigoare, rezultatele obținute de elevi la simulările județene vor fi comunicate acestora și analizate la nivelul fiecărei clase, prin discuții individuale, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării măsurilor adecvate pentru îmbunătățirea performanțelor școlare.
„Inspectoratul Școlar Județean Constanța derulează pentru al doilea an școlar câte 3 simulări județene pentru fiecare dintre cele două examene naționale – Evaluarea Națională pentru elevii de clasa a VIII-a și Bacalaureat pentru clasele a XII-a și a XIII-a. Experiența anului anterior ne-a demonstrat că aceste activități reprezintă un reper al creșterii performanței la nivelul județului, o oportunitate reală de familiarizare a elevilor cu rigorile examenelor naționale, precum și cu structura subiectelor. De asemenea, importantă este conștientizarea modalităților corecte de abordare a itemilor și a raportării la baremele de corectare. Prezența la aceste simulări confirmă faptul că elevii și părinții au înțeles importanța acestei etape în pregătirea responsabilă pentru examene”, a declarat Sorin Mihai, inspector școlar general.
Sursă foto: Știri Botoșani
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
![](dbimages/037598609924316Screenshot_20240705_105250_Gallery.jpg)
Plajele din Mamaia sunt curate. OMD Mamaia Constanța - „Demontăm știrea falsă despre invazia de alge”
![](dbimages/0602006912231455045137405396neversea.jpg)
Sistemul de plată, check-in, top up și refund la cea de-a șasea ediție a festivalului Neversea
![](dbimages/020313262939453STUDENT-DE-10-by-UNTOLD-&-Neversea.jpg)
„Student de 10” îi premiază pe studenții cu rezultate excepționale cu acces gratuit la cele mai mari festivaluri Untold și Neversea
Minivacanța de Rusalii la Mamaia: Valuri de Distracție și Concerte Senzaționale sub conceptul MAMMA MIA ! SHOWTIME
OMD Mamaia Constanța și OMD Județul Constanța, parteneri strategici ai evenimentului “VIN la mare”
DJ Snake, Tinie Tempah și Dimitri Vegas se alătură lineup-ului Neversea
„Simfonia Luminii“ este gata să fie pusă în scenă
Mai multe
![](dbimages/9697895050049p3.jpg)
![](/img/video.png)
DESPRE GRIJILE VIEȚII
![](dbimages/5784969329834p2.jpg)
![](/img/video.png)
DE LA MOARTE LA VIAȚĂ
![](dbimages/1952142715454p1.jpg)
![](/img/video.png)
IUBIREA CARE UCIDE
![](dbimages/6139984130859a2.jpg)
![](/img/video.png)
APOSTOLIA MILENIULUI III
![](dbimages/074312210083a1.jpg)
![](/img/video.png)
PUTEREA CRUCII
![](dbimages/97270011901855a.jpg)
![](/img/video.png)
URMAREA LUI HRISTOS
![](dbimages/1380901336674.jpg)
![](/img/video.png)