La doar 32 de ani, Iulian și-a pierdut viața în urma exploziei de la Petromidia: o fetiță a rămas fără tată

Lacrimi și durere în familia lui I.A., bărbatul de 32 de ani care și-a pierdut viața în urma exploziei urmate de un incendiu puternic ce a avut loc astăzi, la Petromidia Năvodari.
ISU Dobrogea a fost solicitat să intervină de urgenţă vineri, 2 iulie, la Rafinăria Petromidia, acolo unde a izbucnit un incendiu puternic. Potrivit acestora, în aproximativ opt minute de la primirea apelului, pompierii au ajuns la fața locului și au constatat că incendiul se manifesta cu flacără deschisă și degajări de fum.
În urma acestuia, cinci persoane au fost rănite, iar I. și-a pierdut viața. Acesta se afla în tură, în momentul exploziei.
„Unul dintre colegi, care opera în zonă a fost prins de suflul exploziei. În timpul intervenției s-au fpcut eforturi disperate de a-l găsi. Au intrat cu echipamente speciale de protecție împotriva focului. Într-un final am reușit să-l găsim. Din păcate, nu s-a mai putut face nimic”, a declarat Felix Crudu, director general al Rompetrol Rafinare
În urma sa au rămas o soție îndurerată, care, de asemenea, lucra la Petromidia și o fetiță care acum două săptămâni a împlinit doi anișori.
„Forțele au ajuns în opt minute. S-a anunțat că este explozie, cu incendiu și posibile victime. În acest moment avem un ars 45%, un ars 25%, doi răniți ușor și din păcate un decedat. Este bilanțul final. (...) Rănitul grav a fost luat cu elicopterul SMURD de aici și dus la Spitalul Județean. Ceilalți, cu ambulanțele SMURD și Serviciului de Ambulanță și acum urmează să se stabilească destinația unde vor fi duși cei doi arși, după ce vor fi stabilizați”, a declarat Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență -- detalii aici: EXPLOZIE PETROMIDIA. Procurorii au deschis un dosar pentru ucidere din culpă: „Nu este o eroare umană, cu siguranță”
Sursă foto: Facebook I.A.
Social
Externe
Sănătate
Educație
-INCREDIBIL!-NU-s-au-putut-abține.-Vizitatorii-au-plecat-acasă-cu-un…-„suvenir”-de-la-Cazinoul-din-Constanța-(2).jpeg)
Cazinoul din Constanța a fost vandalizat
-Echipamente-ultramoderne-și-siguranță-crescută-în-noul-bloc-operator-de-la-SCJU-Constanța-(4).jpg)
Florin Mitroi: „Investim în spitale moderne și condiții demne pentru pacienți”
-Școala-„Ion-Jalea”-din-Constanța-intră-în-renovare.-Investiția-este-peste-15-milioane-de-lei-(3).jpeg)
Școala „Ion Jalea” din Constanța, modernizată cu fonduri europene
Grădinița cu Program Prelungit nr. 33, modernizată energetic cu fonduri europene
1.400 metri plasă monofilament și 24 kilograme de pește capturat ilegal, descoperite de către polițiștii de frontieră tulceni
„Trenurile Soarelui 2025” pornesc la drum: zeci de garnituri spre litoral, începând cu 14 iunie
Programul Social „RESPECT” 2025: înscrierile continuă lunar între 1 și 20
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

