dobroge.tv

Live

S-au încheiat activitățile dedicate Zilei Europei la Colegiul Național Pedagogic „Constantin Brătescu”: „Nu am încetat să celebrăm unitatea în diversitate”

S-au încheiat activitățile dedicate Zilei Europei la Colegiul Național Pedagogic „Constantin Brătescu”: „Nu am încetat să celebrăm unitatea în diversitate”
12 mai 2021
Redactia DTV
Publicitate

Programul educativ „Școli-ambasador ale Parlamentului European” (EPAS), a fost lansat în toate statele membre ale Uniunii Europene la începutul anului 2017. Programul urmărește îmbunătățirea cunoștințele despre Europa și democrația parlamentară europeană în rândul tinerilor.

Aceștia sunt familiarizați cu posibilitățile pe care cetățenia europeană le oferă, precum și cu rolul pe care Parlamentul European îl joacă în procesul decizional european.

Colegiul Național Pedagogic Constantin Brătescu din Constanța a devenit Candidat Școală – ambasador al Parlamentului European în România, începând din luna februarie 2021. Echipa de proiect este formată din trei ambasadori seniori și 15 ambasadori juniori, care au realizat activități în mediul online cu colegii lor făcând cunoscute valorile europene și rolul Uniunii Europene și a instituțiilor sale. În perioada 5 mai – 10 mai, ambasadorii juniori s- au organizat activități în mediul online, pentru a sărbători 9 mai, Ziua Europei.

Trăim vremuri destul de neobișnuite, dar nu am încetat să celebrăm unitatea în diversitate”, spune Erika Dante, membru junior.

Activitățile noastre se adresează tuturor elevilor Colegiului. Dintre aceste manifestări, amintim:

Membri ambasadori juniori au arătat că vocea lor în Europa contează, în cadrul unei întâlniri cu parteneri din proiectele eTwinning din Spania și Grecia, demonstrând totodată că multilingvismul ne apropie.


Sursă foto: Facebook CNPCB - candidat școală - ambasador a Parlamentului European

Publicitate

Galerie Foto

Dacă aveți informații care pot deveni o știre, vă rugăm să ni le transmiteți pe WhatsApp, la nr.: 0774402233